facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - lipiec/sierpień
Bieg ku zdrowiu

Jarosław Maliński

strona: 8



W obecnych czasach agresja młodych ludzi jest swoistym wołaniem, że zostali sami, jest to uświadamianiem nam wychowawcom, że ich opuściliśmy.


Św. Jan Bosko rozpoczął swoją pracę wychowawczą właśnie od tzw. młodzieży trudnej. Wierzył w moc twórczej miłości. Jako doskonały obserwator wiedział, że dzięki miłości, zrozumieniu i stawianiu młodzieży wymagań można wiele osiągnąć.


W zdrowym ciele...
W życiu młodego człowieka oprócz nauki, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe spędzanie wolnego czasu. Niewłaściwe zagospodarowanie tego czasu może stać się źródłem bardzo nawet poważnych problemów. Trzeba więc wychodzić do młodych wciąż z nowymi propozycjami odpoczynku i rekreacji. Ksiądz Bosko zdawał sobie sprawę, że wśród wielu możliwości spędzania wolnego czasu przez dorastającego człowieka jedno z pierwszych miejsc powinien zajmować sport. Sam bardzo dbał o swoją sprawność fizyczną.


...zdrowy duch
Jakże często obecnie jesteśmy świadkami niegrzecznych, wręcz agresywnych zachowań młodych ludzi. Niewątpliwie także brak odpowiednich ilości boisk sportowych, basenów, klubów, zajęć pozaszkolnych, a tym samym niemożność uczestniczenia w zajęciach czy treningach nie sprzyja rozwojowi ich osobowości. Bo ruch przyczynia się do prawidłowego rozwoju nie tylko ciała, ale i ducha. A systematyczny trening fizyczny, szczególnie o charakterze wytrzymałościowym, powoduje zużycie nagromadzonej energii. Jest nie tylko wspaniałą formą spędzania wolnego czasu, ale ma działanie uzdrawiające i wyciszające cały organizm.

Nie tłumaczmy się zatem złą infrastrukturą - za czasów księdza Bosko była o wiele gorsza. Nie koncentrujmy się też na braku pieniędzy. Czasami wystarczy sam pomysł i chęci. Po prostu zaszczepiajmy u dzieci od najmłodszych lat chęć do samodzielnego treningu. Nie ważne jak i gdzie. Przypominajmy im, że nieistotne jest, że są może słabsi od innych czy gorzej grają w piłkę, ważny jest samodzielny i systematyczny trening. Istotą ćwiczeń jest właśnie wszechstronne wzmocnienie organizmu.



Z miłości
Ksiądz Bosko – wybitny wychowawca, dla którego praca z młodzieżą była powołaniem, powinien być dla nas w tym wzorem do naśladowania. Według niego podstawą wszelkiego działania jest miłość. Jego pedagogikę nie bez przyczyny nazwano „pedagogią serca”. Dzięki niej wychowawca staje się przewodnikiem i mistrzem dla swoich wychowanków.

Uczmy się więc od księdza Bosko właściwego spędzania wolnego czasu. Doceńmy sport i ruch na świeżym powietrzu, bo tylko wtedy mamy szansę wychować młode pokolenie zdrowe fizycznie i psychicznie.