facebook
Pismo Don BOSCO jest polską edycją "Il Bollettino Salesiano", pisma założonego przez księdza Bosko w 1877 r., które dziś ukazuje się w 55 edycjach, 29 językach i dociera do 151 krajów. Jest pismem Rodziny Salezjańskiej skierowanym także do rodziców, wychowawców, katechetów, animatorów młodzieżowych i wszystkich, którym bliskie są ideały świętego Jana Bosko - wychowawcy z Turynu.
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Andrzej Rubik - Blog

Na dłoń czy na klęczkach?

Króluj nam Chryste!

W ostatnim czasie w kuluarach katolickich społeczności jak bumerang powraca temat związany z postawą w czasie przyjmowania Komunii świętej. Nie brakuje takich osób, które posuwają się do stwierdzeń, jakoby Komunia przyjmowana na dłoń "ściąga na człowieka potępienie". Przyglądając się różnorodnym forom w Internecie, można dostrzec coraz więcej osób, które bardzo krytycznie podchodzą do - nie tylko przyjmowania Komunii na dłoń, ale w ogóle do przemian Kościoła (zwłaszcza w zakresie sprawowanej liturgii) wprowadzonych przez Sobór Watykański II.

Uważam, że to mylna droga. Przecież ciało człowieka jest Świątynią Ducha Świętego. Chrystus wielokrotnie dotykał ludzkich dłoni, przelewając w człowieka pełnię prawdziwego szczęścia, dając uzdrowienie, przepełniając Swoim błogosławieństwem.

To co kluczowe jest w istocie przyjmowania Komunii, to czystość i pokora serca. To na tym aspekcie człowiek powinien najbardziej się skupiać. Czystość i pokora serca warunkuje godność przyjęcia Komunii przez człowieka. Czymże różnią się ludzkie dłonie od ust, gdy w sercu goreje mrok grzechu? Czy pobożna postawa przyjęcia Komunii na klęczkach ze złożonymi dłońmi ma moc sakramentalnej pokuty i zmazania grzechów?

Uważam, że niedobrze jest, gdy człowiek zaczyna ubóstwiać gesty jako widoczny znak zewnętrznej postawy, minimalizując tym to, co skrywa się wewnątrz duszy i życiowej postawy człowieka. Niedobrze jest, kiedy podważa się autorytet Papieża wybranego drogą konklawe - naznaczonego Światłem Ducha Świętego. Niedobrze jest, kiedy człowiek - wykorzystując życiowe okoliczności kategoryzuje innych na "godnych" i "niegodnych" przyjęcia Chrystusowej Miłości. Nauka Kościoła jest jasna. Jasne są jej zasady. Zasady, do których należy przystosować swoje życie - a nie odwrotnie - zasad do życia.

Andrzej Jan Rubik

02.10.2020
powrót