- Słuchanie, które jest przyjęciem i osobistym spotkaniem
- Od redakcji
- Jana Pawła II i ludzi młodych łączyła szczególna więź
- Dobra szkoła? Katolicka!
- Niebezpieczeństwa internetu
- BANGLADESZ: Odważ się być dobrym
- BURUNDI PROJEKT CENTRUM EDUKACYJNO-KATECHETYCZNEGO
- Czas Jezusa Chrystusa i czas głoszenia Dobrej Nowiny
- RODZAJE I POSZUKIWANIE autorytetu
- Skuteczni rodzice
- Kultura konsumpcji – dlaczego aż tak medialna?
- B: jak Biblia
- Zaniedbanie w rodzinie
- O mistrzostwie pedagogicznym słów kilka...
- Wobec zagrożeń kulturowych
- Dwa skrzydła do nieba To prawie niemożliwe iść do Jezusa bez Maryi
- Msze św. W INTENCJI BEATYFIKACJI abpa Antoniego Baraniaka
- Czytajmy Sienkiewicza
- Wierność Duchowi Świętemu czy duchowi świata
BANGLADESZ: Odważ się być dobrym
Magdalena Torbiczuk
strona: 14
Twoja pomoc może zmienić życie konkretnych osób. Pomóżmy dzieciom i chorym z banglijskich wiosek, a także osobom, które spotykamy na co dzień.
Ksiądz Paweł Kociołek pracuje w Bangladeszu od 9 lat. Niosąc Chrystusa, zmienia trudną codzienność Banglijczyków. To jedna z osób, która odważyła się być dobra. Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ogłoszonego przez papieża Franciszka zachęcamy w październiku do pomagania osobom w najbliższym otoczeniu i pomocy najuboższym dzieciom oraz chorym z wiosek w Bangladeszu. W końcu jak napisał Franciszek każdy z nas zawsze jest misją. Zapraszamy do udziału w kampanii Odważ się być dobrym, organizowanej z Salezjańskim Wolontariatem Młodzi Światu z Krakowa.
Pracowita codzienność
Bangladesz to jeden z najbardziej przeludnionych krajów na świecie. Według danych ONZ gęstość zaludnienia wynosi tu 1 114 osób na kilometr kwadratowy. To dziewięciokrotnie więcej niż w Polsce, gdzie na kilometr kwadratowy przypadają 123 osoby. Większość społeczeństwa bangladeskiego zajmuje się rolnictwem, głównie uprawą ryżu. Ryżowe pola to dla nas piękny krajobraz, a dla Banglijczyków to miejsce ciężkiej pracy. To ciężkie zajęcie wykonuje się w dużej mierze ręcznie. Po zbiorze trzeba przesiać ryż sitem, rozrzucić na plandekach, które są rozłożone na drogach i poboczach. To nie przeszkadza, aby po nich odbywał się normalny ruch. Do pracy wysyłane są również dzieci, często zamiast do szkoły.
Tym ludziom pomagają salezjanie. Na placówkach misyjnych powstają szkoły, centra młodzieżowe, ludzie mogą otrzymać jedzenie, lekarstwa i inną doraźną pomoc. Salezjanie prowadzą dwie misje: w Utrail i Lokhikul oraz dodatkowe centrum w Joypurhat. Ks. Paweł często jeździ na motorze do pobliskich wiosek.
– Dzięki księżom otrzymaliśmy ogromną pomoc. Nie bylibyśmy w stanie się wyżywić. Teraz powoli nasze życie się zmienia. Odnaleźliśmy właściwą drogę, którą teraz chcemy iść – opowiada Ontu, mieszkaniec jednej z chrześcijańskich wiosek.
Oddane dzieciństwo
Szacuje się, że pięć milionów dzieci w wieku od 5 do 15 lat pracuje. Dzieci pracują w fabrykach, hurtowniach, na polu. Szyją ubrania, robią klapki, pilnują zwierząt. W mieście żyją na dwie zmiany, dzieląc czas pomiędzy szkołą a pracą. W wiosce często nie ma szkoły, więc dzieci nie mają możliwości zdobycia wykształcenia. Często jedynym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły w innej wiosce lub najbliższym mieście. Wtedy uczniowie pokonują dziennie kilka kilometrów lub mieszkają w internacie. Niestety niewiele rodzin z wiosek stać na takie rozwiązanie. Pomaga im ks. Paweł. – W 2019 roku posłałem kolejnych ośmioro dzieci ze slumsów do różnych internatów. Te dzieci nie uczyły się, teraz mieszkają w internatach, chodzą do szkoły, uczą się. Chcę im dać szansę na to, aby w przyszłości zdobyli pracę i zmienili swoje życie – opowiada ks. Paweł.
Czas odwagi
Nikt nie może być obojętny wobec krzywd, biedy, cierpienia. Często niesienie pomocy związane jest z odwagą. Odwaga do rezygnacji z własnych potrzeb, przeciwstawienia się krzywdzicielowi, pomoc nieznajomemu na ulicy. To akty odwagi, do których chcemy zachęcić Ciebie.
Obserwuj kampanię Odważ się być dobrym na naszych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.
Możesz pomóc dzieciom i chorym z banglijskich wiosek, wspierając Projekt 591 na stronach
www.misjesalezjanie.pl
www.swm.pl.