- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Sto sposobów komunikowania
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. W pogoni za sukcesem
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Oko w oko z porażką
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Łatanie dziur
- ROZMOWA Z ... Komu potrzebny sukces
- GDZIEŚ BLISKO. Umieranie nie jest ciekawe
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Umiarkowanie
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- POKÓJ PEDAGOGA. Płacić – nie płacić
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- POD ROZWAGĘ. Ręce zwisały mi do nóg
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Warto się czasem zasłuchać
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Salezjanie grekokatolicy
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- MISJE. W rytm szamańskiej pieśni
- MISJE. Wczoraj, dziś i jutro
- MISJE. Prosto z Hawany
- ZDROWA MEDYCYNA. To nie komórki, to człowiek
- DUCHOWOŚĆ. Kilka myśli o miłości, co nie umiera
- DUCHOWOŚĆ. Bracia (cioteczni) Jezusa
- PRAWYM OKIEM. Nieludzkie miłosierdzie
RODZINA SALEZJAŃSKA. Salezjanie grekokatolicy
mtm
strona: 17
Od 1932 r. salezjanie, obok obrządku łacińskiego, posługują także w obrządku greckokatolickim. Dzieje się tak przede wszystkim na Ukrainie. Oczywiście starsi współbracia musieli po drugiej wojnie światowej opuścić teren Ukrainy i przez ponad pół wieku przebywali w Rzymie. Na Ukrainę mogli wrócić dopiero po 1989 r. Odzyskali wtedy m.in. parafię we Lwowie. Dziś pracują tu głównie młodzi salezjanie, którzy studia ukończyli w Krakowie lub Rzymie. Jest ich czterdziestu. W większości to powołania z ostatnich lat, niektóre jeszcze w trakcie formacji w Rzymie.
We Lwowie głównym dziełem salezjańskiej parafii greckokatolickiej jest oratorium, gdzie gromadzi się młodzież – także prawosławna i katolicka. Salezjanie prowadzą również klub sportowy, w którym trenuje blisko trzysta osób. Ta wspólnota prowadzi także Dom Dziecka, w którym mieszka piętnaścioro dzieci, a także szkołę zawodową, natomiast druga lwowska wspólnota otworzyła gimnazjum. Jest także szkoła w Mińsku.
Salezjanie grekokatolicy nie narzekają na brak powołań, choć społeczeństwo, w którym duszpasterzują jest mocno zlaicyzowane. Jak sami oceniają, tylko ok. 15% ludzi chodzi do kościoła czy cerkwi. Działa też sporo sekt. A mimo to ich wspólnoty ożywają, są zawiązywane na nowo. Obok starszych współbraci, tych którzy na czas komunizmu musieli wyjechać do Włoch (a teraz powrócili), jest wielu młodych salezjanów gotowych do pracy na rzecz młodzieży. Obecnie tworzone są nowe wspólnoty na wschodzie Ukrainy.
Grekokatolicy podlegli są władzy papieskiej, ale mają zupełnie inną liturgię. Jest to utrudnieniem w ich formacji, ponieważ nie mają jeszcze własnego seminarium i studiują w salezjańskich seminariach obrządku łacińskiego.