- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Święty wychowawca
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Przegrana młodość
- WYCHOWANIE. Mądre i wymagające wychowanie
- OKIEM RODZICA. Między dobrem a złem
- ROZMOWA Z... Wybrałem wolność
- GDZIEŚ BLISKO. Osiemnastka za kratkami
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Szczególnie zagrożeni
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Będziecie prawdziwie wolni
- DUCHOWOŚĆ. Pierwsze przykazanie
- POD ROZWAGĘ. Współczesne zagrożenia duchowe
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Karnawał po salezjańsku
- MISJE. Rehabilitowana Etiopia
- MISJE. Jesienne spotkania z wielkim światem
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony Zefiryn Namuncurá
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Warszawa wspólnota Świętej Rodziny
MISJE. Jesienne spotkania z wielkim światem
kd
strona: 19
Trudno zrozumieć rzeczywistość, której się nie zna, a jeśli trudno ją zrozumieć – to jak w ogóle można okazać współczucie i pomoc? Dlatego, aby przybliżyć życie w krajach potrzebujących naszej pomocy, odbyły się dwie imprezy – Tydzień Edukacji Globalnej i AfryKamery.
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna, skierowana głównie do ludzi młodych. Imprezy organizowane podczas tygodnia – wystawy, koncerty, prezentacje, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami mają rozbudzić w młodych ciekawość świata, nauczyć szacunku dla odrębności kulturowej i zmobilizować do podejmowania działań na rzecz sprawiedliwego świata. W zeszłym roku TEG przypadł na 19-25 listopada. Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu zorganizował krakowską część wydarzenia. Ze względu na jego edukacyjny charakter, nie obyło się bez wykładów na temat Milenijnych Celów Rozwoju czy źródeł dysproporcji gospodarczych między Północą a Południem świata. Jednak najbarwniejszymi momentami Tygodnia okazały się wieczory kulturalne w krakowskim Klubie pod Jaszczurami.
„Kalibu Afryka” – tak zostali przywitani goście pierwszego cyklu międzykulturowych spotkań Tygodnia Edukacji Globalnej. Danny Michelo z Zambii i Dorota Segda opowiadali o Afryce przy dźwiękach bębnów i porcji banana „yaku yalula”. Kolejnego wieczoru wraz z Mariją Pańkiw wyruszyliśmy w podróż po stepach Ukrainy, by zakończyć wędrówkę w „maravilloso Peru” – cudownym Peru. Gorące rytmy latynoskie przeplatały się z opowieściami Manuela Fernando Armijos Madrid z Peru, zagryzanymi „arroz con leche”.
AfryKamery natomiast odbyły się już po raz drugi. Podczas trwającego kilka dni festiwalu, prezentowane było kino afrykańskie, ale także filmy poruszające problemy Czarnego Lądu, przedstawiające jego tradycje, kulturę i codzienność. Od 8 do 11 listopada ub. r. we wrocławskim kinie Warszawa można było zobaczyć takie produkcje jak „Tsotsi”, „Hotel Rwanda” czy nominowany w 2004 r. do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, „Yesterday” Darrell Roodta, poruszający delikatną w Afryce kwestię epidemii HIV. Festiwalowi towarzyszyła wystawa Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu – Czas Pomóc Innym.
Takie imprezy przybliżają prawdziwy obraz świata, który nie kończy się przecież za granicami Europy.