facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2011 - lipiec/sierpień
MISJE. Salezjański Ośrodek Misyjny

Dorota Rudzińska

strona: 31



Peruwiańska broszka, grzechotka z tykwy, słomiany grzebień, portmonetka z liści bananowca, tunezyjski wachlarz – to tylko niektóre przedmioty, jakie można zdobyć w sklepiku przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym (SOM) w Warszawie.

Sklepik jest jedną z form wsparcia misji salezjańskich. Działa od 2008 roku. 24 godziny na dobę można w nim składać zamówienia, także na filmy DVD i książki o tematyce misyjnej. Zakupy w salezjańskim sklepiku to tylko jedna z możliwości zaangażowania w sprawę misji.

SOM powstał w 1981 r., aby organizować pomoc materialną i modlitewną misyjnym dziełom salezjańskim na całym świecie. Ośrodek prowadzi wiele akcji i projektów m.in.: „Adopcję na odległość”, która umożliwia zdobycie edukacji dzieciom z najbiedniejszych krajów. Dzięki animacjom misyjnym Polacy poznają specyfikę pracy misjonarzy, kulturę ludów afrykańskich czy codzienne problemy Indian z Amazonii. Ośrodek zapewnia także opiekę misjonarzom po powrocie do Polski.

Przy SOM-ie działa także Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco, skupiający młodych ludzi, którzy chcą oddać czas i serce najbiedniejszym dzieciom. Comiesięczne spotkania organizowane przez MWDB przygotowują wolontariuszy do wyjazdów misyjnych, krótko- i długoterminowych

Mówiąc o salezjańskiej pracy na misjach, trzeba przebiec myślami przez afrykański busz, górskie wioski w Kirgistanie, brazylijskie fawele czy zatłoczone ulice w Indiach. Przedmioty przywiezione z misji opowiadają barwne historie właśnie z tych miejsc. Peruwiańskie torby, ozdobione typowymi indiańskimi motywami, snują opowieści o kulturze Inków. Figurki słonia, żyrafy czy hipopotama z ciemnego afrykańskiego drewna mówią o zwyczajach Czarnego Lądu. Krzyżyki i naszyjniki wykonane przez dzieci ulicy są świadkami tego, jak trudno jest zarobić na miskę jedzenia w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej.

Nie wszyscy mają w sobie tyle siły wewnętrznej, by podołać trudom misji, ani tyle odwagi, by wyjechać na drugi koniec świata i pomagać dzieciom ulicy. Można jednak pomagać misjom, nie opuszczając Polski i tym m.in. zajmuje się SOM.