- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Bł. August Czartoryski
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - SYSTEM ZAPOBIEGAWCZY. Polityka „Ojcze nasz”
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Formacja przed zaangażowaniem
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Wychować prezydenta
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. Moja nieprywatna wiara
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Byli wychowankowie
- GDZIEŚ BLISKO. Skazani na aktywność
- (nie)zbędna POLITYKA. Kapłani, prorocy i królowie w liberalnym państwie
- (nie)zbędna POLITYKA. Odpowiedzialni za przyszłość cywilizacji
- (nie)zbędna POLITYKA. Realne niebezpieczeństwo władzy
- (nie)zbędna POLITYKA. Kościół w polityce – obecność obowiązkowa
- POKÓJ PEDAGOGA. Choroba dziecka
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- POD ROZWAGĘ. Nie taki diabeł straszny?
- BIOETYKA. Eksperymenty na zwierzętach
- DUCHOWOŚĆ. Owoc drzewa życia
- MISJE. Bambo Marek
- MISJE. Salezjański Ośrodek Misyjny
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Z ewangelistą Markiem poznajemy Jezusa
- PRAWYM OKIEM. Pokusa anglikanizmu
MISJE. Salezjański Ośrodek Misyjny
Dorota Rudzińska
strona: 31
Peruwiańska broszka, grzechotka z tykwy, słomiany grzebień, portmonetka z liści bananowca, tunezyjski wachlarz – to tylko niektóre przedmioty, jakie można zdobyć w sklepiku przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym (SOM) w Warszawie.
Sklepik jest jedną z form wsparcia misji salezjańskich. Działa od 2008 roku. 24 godziny na dobę można w nim składać zamówienia, także na filmy DVD i książki o tematyce misyjnej. Zakupy w salezjańskim sklepiku to tylko jedna z możliwości zaangażowania w sprawę misji.
SOM powstał w 1981 r., aby organizować pomoc materialną i modlitewną misyjnym dziełom salezjańskim na całym świecie. Ośrodek prowadzi wiele akcji i projektów m.in.: „Adopcję na odległość”, która umożliwia zdobycie edukacji dzieciom z najbiedniejszych krajów. Dzięki animacjom misyjnym Polacy poznają specyfikę pracy misjonarzy, kulturę ludów afrykańskich czy codzienne problemy Indian z Amazonii. Ośrodek zapewnia także opiekę misjonarzom po powrocie do Polski.
Przy SOM-ie działa także Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco, skupiający młodych ludzi, którzy chcą oddać czas i serce najbiedniejszym dzieciom. Comiesięczne spotkania organizowane przez MWDB przygotowują wolontariuszy do wyjazdów misyjnych, krótko- i długoterminowych
Mówiąc o salezjańskiej pracy na misjach, trzeba przebiec myślami przez afrykański busz, górskie wioski w Kirgistanie, brazylijskie fawele czy zatłoczone ulice w Indiach. Przedmioty przywiezione z misji opowiadają barwne historie właśnie z tych miejsc. Peruwiańskie torby, ozdobione typowymi indiańskimi motywami, snują opowieści o kulturze Inków. Figurki słonia, żyrafy czy hipopotama z ciemnego afrykańskiego drewna mówią o zwyczajach Czarnego Lądu. Krzyżyki i naszyjniki wykonane przez dzieci ulicy są świadkami tego, jak trudno jest zarobić na miskę jedzenia w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej.
Nie wszyscy mają w sobie tyle siły wewnętrznej, by podołać trudom misji, ani tyle odwagi, by wyjechać na drugi koniec świata i pomagać dzieciom ulicy. Można jednak pomagać misjom, nie opuszczając Polski i tym m.in. zajmuje się SOM.