facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - czerwiec
Z życia błogosławionych oratorianów

x

strona: 17





Dzięki życzliwości Instytutu Pamięci Narodowej Redakcja Don Bosco otrzymała kopię uzasadnienia wyroku skazującego poznańską piątkę na karę śmierci (wraz z nimi sądzeni byli Hieronim Jendrusiak i Marian Kiszka). Potwierdza ono aktywne uczestnictwo oratorianów w ruchu oporu i daje szereg informacji dotyczących konspiracyjnego okresu ich życia. Od tego numeru przedstawimy fragmenty tego uzasadnienia.
I. Niniejsze postępowanie karne prowadzone jest przeciwko członkom nielegalnej organizacji „Stronnictwo Narodowe" (chodzi o ramię zbrojne tej partii - „Narodową Organizację Bojową"). Struktura, cele i sposób działania tego tajnego ruchu zostały już szczegółowo przedstawione w wyroku Sądu z dnia 16 marca 1942 r. Można więc oprzeć się na tym orzeczeniu.
II. Oskarżeni wymienieni w punktach 1) - 4 ) i 6) (Czesław Jóźwiak, Hieronim Jendrusiak, Edward Klinik, Jarogniew Wojciechowski) uczęszczali wcześniej do gimnazjum w Poznaniu. Kęsy ma wykształcenie szkoły powszechnej. Kaźmierski chodził do szkoły średniej. Przeniesienie do wyższej placówki oświatowej umożliwiły mu władze miejskie, gdyż bardzo dobrze spisywał się w szkole powszechnej. Po zakończeniu kampanii w Polsce oskarżeni wykonywali praktyczne zawody. Jóźwiak i Kęsy pracowali jako malarze. Oskarżony 4) (Edward Klinik) został później księgowym odpowiedzialnym za płace. Wojciechowski praktykował w drogerii, a Kaźmierski nauczył się w firmie Daimler - Benz montażu aut (w rzeczywistości był to zakład „Brzeski-auto"-red.). Oskarżeni twierdzą, iż przed wojną nie należeli do organizacji politycznych ani religijnych.