- Wspierać, inspirować, motywować
- Ta wspaniała cecha ludzka i religijna, której na imię „wdzięczność”
- Od redakcji
- Uskrzydl swoje dziecko
- Wyrwani z nędzy
- Peru. Misja Lima
- Peru Życie jak w Andach
- Zambia. Oby tak dalej
- Największym bogactwem jest nasza wiara
- Szkoły katolickie muszą pilnować swojej tożsamości!
- Pierwsze kontakty księdza Bosko z Polakami
- Gdy złość komplikuje sprawy
- Nieszczelna amfora
- Motywowanie do rozwoju
- Tora uczy patrzeć i wierzyć
- Jedynki na semestr
- Lekcja 12 Temat: Katecheza ma również na celu kształtowanie postaw.
- Święty Jan Bosko uczynił z dobrego postanowienia narzędzie wychowawcze
- Pedagogia wspierania i budzenia odwagi
- Z dala od praktyk o ukrytym wymiarze duchowym
- Uzdrawianie przez zdradę?
Największym bogactwem jest nasza wiara
Grażyna Starzak
strona: 12
Światowe Dni Młodzieży i czas przygotowań do nich, to nie tylko sprawa ludzi młodych. To także szansa na ożywienie wspólnot w parafiach i rodzinach. Dla rodziców i wychowawców możliwość inspirowania życia duchowego swoich wychowanków.
Spotkanie młodych chrześcijan świata w Krakowie odbędzie się co prawda dopiero za półtora roku, ale duchowe przygotowania ruszyły już wiele miesięcy temu. Na szczeblu krajowym i w poszczególnych diecezjach odbywają się modlitewne sztafety, charytatywne akcje, celebracje, konferencje. Niezwykłym duchowym przeżyciem dla wszystkich chrześcijan w Polsce będzie też zapewne dalszy ciąg peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i ikony Matki Bożej. Rodzice i wychowawcy powinni dobrze poznać program przygotowujący duchowo młodzież do ŚDM. To możliwość wspólnego przeżywania tych wydarzeń.
Bardziej „Być" niż „Mieć"
Jedną z propozycji duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016 jest projekt #B>M, czyli „Być to więcej niż Mieć". Punktem wyjścia tego projektu jest hasło XXIX Światowego Dnia Młodzieży „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3) oraz treść Orędzia papieża Franciszka do Młodych na XXIX ŚDM. „Przede wszystkim starajcie się być wolni wobec rzeczy. Pan nas wzywa do życia ewangelicznego, naznaczonego umiarkowaniem, nieuleganiem kulturze konsumpcji" - mówił papież Franciszek. Inspiracją do powstania tego projektu była także personalistyczna filozofia osoby według Karola Wojtyły (inicjatora ŚDM), opierająca się na czterech filarach. Jednym z nich jest prymat „Być" nad „Mieć".
Bohaterami projektu #B>M są święci polscy. Każdy miesiąc przygotowań duchowych do ŚDM jest poświęcony jednemu świętemu. Celebracje liturgiczne (Msza św., adoracja, uwielbienie, nabożeństwo różańcowe, Droga Krzyżowa, itp.) odbywają się w miejscu związanym z danym świętym. Podczas takich spotkań, prowadzonych co miesiąc przez inną grupę młodzieżową, podejmowany jest temat ewangelicznego rozumienia ubóstwa przez Patrona danego miesiąca.
Projekt „Być to więcej niż Mieć" cieszy się ogromną popularnością. Spotkanie „Święta Kinga. Być jak sól ziemi" w kościele św. Krzyża w Krakowie zgromadziło około 300 młodych i 100 katechetów. W spotkaniu uczestniczyli także rodzice i osoby pracujące na co dzień z młodymi ludźmi. Każde spotkanie #B>M jest połączone z akcją na rzecz przeciwdziałania ubóstwu. Tym razem uczestnicy mieli przynieść... sól. Prawie 200 kg zebranej w tym dniu soli przekazano do kuchni dla ubogich.
Cz@t ze Słowem
Kolejny projekt w ramach duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie pobłogosławił sam papież Franciszek. Program „Serce 2.0", który jest kolejnym etapem projektu „Cz@t ze Słowem", rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu - 30 listopada ub. roku. Celem tego programu jest zachęcenie młodych do pogłębiania swojej wiary poprzez czytanie
Pisma Świętego. W tym roku animatorzy programu mają zachęcić do refleksji nad dwoma sakramentami - Pokuty i Eucharystii, stąd też w nazwie termin „2.0". Program nawiązuje do błogosławieństwa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". W materiałach pomocniczych dla duszpasterzy zaproponowano, aby spotkania w ramach tego programu odbywały się w pierwsze piątki miesiąca. Tematem spotkania grudniowego było hasło: „Duchowe potrzeby - duchowe aplikacje". Młodzi ludzie w czasie tego spotkania używali m.in.... smartfonów.
Jak mówi ks. Grzegorz Suchodolski, program „Serce 2.0" to bardzo ważne zadanie dla duszpasterzy, animatorów, ale także rodziców i wychowawców. W jego opinii refleksja nad dwoma sakramentami spowiedzi oraz Eucharystii powinna się odbywać nie tylko w Kościele. Biskup Henryk Tomasik, delegat KEP do organizacji ŚDM, podkreśla, że Pokuta i Eucharystia służą oczyszczeniu i umocnieniu serca człowieka. - Mam wielką nadzieję, że ten czas przyczyni się do ożywienia pobożności eucharystycznej i pomoże wielu osobom, które zagubiły kontakt z Eucharystią, aby odnalazły drogę do Kościoła w niedzielę, aby było to piękne uwielbienie Boga za Jego miłosierdzie, bo Eucharystia jest centrum życia chrześcijańskiego, bo Eucharystia buduje Kościół - mówi bp Tomasik.
Modlitewna sztafeta
W ramach duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016 podejmowane są też inicjatywy na szczeblu diecezjalnym. 30 listopada ub. roku, w pierwszą niedzielę Adwentu, w Katedrze na Wawelu rozpoczęła się Diecezjalna Sztafeta Modlitwy za Światowe Dni Młodzieży. - Każdego dnia, w tej intencji, modli się inna parafia. W ten sposób kolejne dekanaty obejmą swoją modlitwą to wielkie dzieło. Spotkanie młodych w Krakowie w 2016 roku jest bowiem wyjątkowym darem dla całego Kościoła w Polsce, a w sposób szczególny - dla diecezji krakowskiej, która ugości Ojca Świętego i młodych pielgrzymów. Modlitewna sztafeta ma zjednoczyć całą naszą diecezję. Jestem pewien, że Światowe Dni Młodzieży i czas przygotowań do nich, przyczynią się do ożywienia życia duszpasterskiego w parafiach, rodzinach i zmobilizują nas wszystkich do podjęcia nowych zadań - mówi ks. dr Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego archidiecezji krakowskiej.
Warto wspomnieć, że pod koniec listopada ub. roku ruszyła nowa odsłona strony www Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży - kdm.org.pl, gdzie można znaleźć wszystkie materiały dotyczące comiesięcznych spotkań, konspekty do pracy w grupach, medytacje, komentarze do niedzielnych ewangelii, newsy z przygotowań w poszczególnych diecezjach oraz świadectwa znanych osób. Zamieszczono tam m.in. świadectwo, którym podzieliła się z polską młodzieżą s. Cristina Scuccia - zwyciężczyni programu „The Voice of Italy". ■
Światowy Dzień Młodzieży jest nie tylko świętem, ale także poważnym duchowym zadaniem. Aby był on owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach, ruchach, kościelnych wspólnotach młodzieżowych, a także w rodzinach. Pamiętajcie, największym bogactwem jest nasza wiara.
Jan Paweł II, 1990 r.
SDM
Akcje charytatywne organizowane w ramach przygotowań do ŚDM:
• „Bilet dla Brata” – zbiórka pieniędzy dla młodzieży ze Wschodu
• „Przelej swoją krew dla innych" - akcja honorowego oddawania krwi
• „Wakacje z Bogiem" - zbiórka pieniędzy na wyjazdy wakacyjne dzieci
• „Pełny plecak" - zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci
• „Podaruj dzieciom obiad"- wykup obiadów dla dzieci
• „Ludzie bezdomni interesują mnie!" - zbiórka zimowych czapek, rękawiczek, skarpet... dla bezdomnych
• „Godzina WW" - „Wolontariusz na Wigilii" - zostań wolontariuszem na Wigilii dla chorych i bezdomnych
• „#WWW" - Wychowawca. Wolontariusz. Wakacje
• „Pozbądź się zbędnych kilogramów!" - zbiórka cukru dla kuchni dla ubogich
• „#HOT.TEA" - zbiórka herbaty dla kuchni dla ubogich „Ferie dla wszystkich" - zbiórka pieniędzy dla dzieci na ferie
• „W marcu jak w garncu! Dorzuć się do garnka dla ubogich" - zbiórka artykułów spożywczych dla kuchni dla ubogich
• „Wyślij Pączka do Afryki" - zbiórka pieniędzy ze sprzedaży pączków z przeznaczeniem dla ubogich w Afryce