- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Kolumna
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Piłka nożna – szansa czy zagrożenie?
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Wychować piłkarza
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. A nasz chłopak piłkę kopie
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. Boisko - moje życie
- ROZMOWA Z... Dla mnie nie było innej drogi
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Futbol? Ależ tak!
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Jedziemy po zwycięstwo
- POD ROZWAGĘ. Jak narkotyk
- POKÓJ PEDAGOGA. Telefon komórkowy
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Aborcja jako wymiar globalizacji?
- DUCHOWOŚĆ. Pewne zwycięstwo
- MISJE. Misje w Peru pachną deszczem
- MISJE. Dom dla misjonarzy
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Obraz Maryi w Ewangeliach
- PRAWYM OKIEM. Nie dajmy się wpędzić w smoleńską religijność
MISJE. Dom dla misjonarzy
ks. Maciej Makuła SDB
strona: 19
Salezjański Ośrodek Misyjny jest domem otwartym dla salezjańskich misjonarzy pochodzących z całej Polski. Położony jest na warszawskim Ursynowie, kilka minut jazdy samochodem od warszawskiego Okęcia.
Powstał we wrześniu 1981 roku jako odpowiedź polskich salezjanów na „Projekt Afryka”, związany z wysłaniem pierwszych misjonarzy do Zambii. Na początku miał siedzibę w Łodzi, od 1991 roku mieści się przy ul. Korowodu 20 w Warszawie. Koordynuje misyjną działalność salezjanów w Polsce.
„Nasz dom jest bardzo otwarty dla misjonarzy – mówi ks. Roman Wortolec SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. – Chcielibyśmy, żeby to był przede wszystkim „dom”, gdzie współbracia mogą się czuć jak u siebie”. Misjonarze zazwyczaj zatrzymują się w nim na urlopy i leczenie. W zależności od miejsca pracy przyjeżdżają do Polski raz na dwa albo na trzy lata.
Pod koniec lipca każdego roku Ośrodek organizuje spotkanie dla misjonarzy. W tych dniach również dobrodzieje misji salezjańskich przyjeżdżają na spotkanie do Warszawy, aby porozmawiać z misjonarzami, których wspierają modlitewnie i finansowo. Zapytać się o podopiecznych z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Obecnie na świecie pracuje 121 polskich misjonarzy salezjanów, w 42 krajach oraz 38 polskich sióstr salezjanek w 20 krajach. W roku 2011 na misje wyjechali: ks. Roman Szczypa do Anglii (Projekt Europa) oraz s. Anna Polak (wizytatoria Etiopia-Sudan). Kilku misjonarzy przebywa na dłuższym urlopie w Polsce lub na dokształcaniu w innych krajach.