facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - maj
MISJE. Dom dla misjonarzy

ks. Maciej Makuła SDB

strona: 19



Salezjański Ośrodek Misyjny jest domem otwartym dla salezjańskich misjonarzy pochodzących z całej Polski. Położony jest na warszawskim Ursynowie, kilka minut jazdy samochodem od warszawskiego Okęcia.


Powstał we wrześniu 1981 roku jako odpowiedź polskich salezjanów na „Projekt Afryka”, związany z wysłaniem pierwszych misjonarzy do Zambii. Na początku miał siedzibę w Łodzi, od 1991 roku mieści się przy ul. Korowodu 20 w Warszawie. Koordynuje misyjną działalność salezjanów w Polsce.

„Nasz dom jest bardzo otwarty dla misjonarzy – mówi ks. Roman Wortolec SDB, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. – Chcielibyśmy, żeby to był przede wszystkim „dom”, gdzie współbracia mogą się czuć jak u siebie”. Misjonarze zazwyczaj zatrzymują się w nim na urlopy i leczenie. W zależności od miejsca pracy przyjeżdżają do Polski raz na dwa albo na trzy lata.

Pod koniec lipca każdego roku Ośrodek organizuje spotkanie dla misjonarzy. W tych dniach również dobrodzieje misji salezjańskich przyjeżdżają na spotkanie do Warszawy, aby porozmawiać z misjonarzami, których wspierają modlitewnie i finansowo. Zapytać się o podopiecznych z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.

Obecnie na świecie pracuje 121 polskich misjonarzy salezjanów, w 42 krajach oraz 38 polskich sióstr salezjanek w 20 krajach. W roku 2011 na misje wyjechali: ks. Roman Szczypa do Anglii (Projekt Europa) oraz s. Anna Polak (wizytatoria Etiopia-Sudan). Kilku misjonarzy przebywa na dłuższym urlopie w Polsce lub na dokształcaniu w innych krajach.