facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - luty
LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Grupy Rodziny Salezjańskiej

ks. Pascual Chávez SDB - IX następca księdza Bosko

strona: 2



Rodzina Salezjańska księdza Bosko składa się z trzech głównych grup (salezjanie, salezjanki, salezjanie współpracownicy), których powstaniu poświęcił on czas, energię, zaangażowanie formacyjne i organizacyjne, aby stanowiły fundament jego dzieła oraz z licznych innych grup. Od niego wywodzi się także Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki.

W styczniowym artykule przedstawiłem, jak ksiądz Bosko założył pierwsze cztery grupy Rodziny Salezjańskiej. Nie był on jedynie założycielem salezjanów, Córek Maryi Wspomożycielki (wraz ze św. Marią Dominiką Mazzarello), salezjanów współpracowników, Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki. Klimat rodzinny, który towarzyszył jego dziełom nie tylko zapoczątkował szczególny styl relacji międzyosobowych i sprawowania władzy, ale – dzięki Bożemu prowadzeniu – zrodził wspólny charyzmat wyrażający salezjańskiego ducha i misję.

W ten sposób działanie Ducha Świętego prowadziło św. Jana Bosko przy zakładaniu różnych dzieł apostolskich. Pierwotny plan, nie do końca osiągnięty za jego życia, pozostał jako dynamika rozwoju, czego dowodem jest historia wielorakich grup Rodziny Salezjańskiej.

Jeśli z jednej strony nie da się sprowadzić rozwoju Rodziny Salezjańskiej do księdza Bosko – jego dziedzictwo to nie muzeum, ale żywa rzeczywistość – to z drugiej obecność kolejnych grup jest następstwem pierwotnego apostolskiego projektu, co wiele razy podkreślali jego następcy – gwaranci autentyczności ducha i posłannictwa salezjańskiego.

Cudowne rozprzestrzenienie się w świecie salezjanów i ich dzieła było z pewnością owocem zaangażowania wielu sił apostolskich, szczególnie współpracowników. Także dzisiaj możemy powiedzieć, że zaangażowanie salezjanów nie przestaje być sekretem ekspansji dzieła w każdym zakątku świata. Zaangażowanie w znajomość, miłość, rozwój Rodziny Salezjańskiej było i będzie szczególną wspólną cechą salezjańskiego powołania i jednocześnie tajemnicą płodności tego wielkiego duchowego i apostolskiego ruchu, który miał swój początek w sercu księdza Bosko.

Ksiądz Bosko rozpoczął swoje dzieło na rzecz ubogiej młodzieży, zakładając Zgromadzenie Salezjańskie (skrót SDB oznacza: Salesiani di Don Bosco – Salezjanie Księdza Bosko), a także Instytut Córek Maryi Wspomożycielki (FMA – Figlie di Maria Ausiliatrice), Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic (SSCC – Salesiani Cooperatori) oraz Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki (ADMA – Associazione di Maria Ausiliatrice). Ale wszystko to było zaledwie ewangelicznym ziarnem – najmniejszym, ale z przyszłością wielkiego drzewa. Dziś obraz ten dla duchowych dzieci księdza Bosko stał się ikoną i z całą świadomością mówią o „drzewie Rodziny Salezjańskiej”.

Obecnie do tej wielkiej rodziny włączone są oficjalnie 23 grupy. Drzewo ma wiele różnych gałęzi animowanych tym samym charyzmatem. Są w nim członkowie męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, instytutów życia konsekrowanego, instytutów świeckich oraz świeccy. Różne są także środowiska apostolatu – niektórzy pracują w sektorze wychowania, inni zdrowia, jeszcze inni w tym, co dotyczy pomocy humanitarnej lub w świecie komunikacji społecznej. Wszystkie jednak mają elementy wspólnej tożsamości odwołującej się do wielkiego serca Założyciela – św. Jana Bosko, znanej już w każdej części świata.