- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Dar życia
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Wobec agresji
- WYCHOWANIE. Nazwać zło po imieniu
- WYCHOWANIE. Tylko spokojnie
- OKIEM RODZIA. Nie dajmy się zwariować
- ROZMOWA Z... Niechciane rządy
- GDZIEŚ BLISKO. Co z tą przemocą?
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Generał z Carmagnola
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Wymuszony postój
- DUCHOWOŚĆ. Niedzielna msza św.
- POD ROZWAGĘ. Powaga i tajemnica zła
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Dla nocnych marków
- MISJE. Promyk światła w Odessie
- MISJE. Uśmiech za 1 procent
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Pilska Solidarność
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. KRAKÓW Wspólnota bł. ks. Augusta Czartoryskiego SDB
RODZINA SALEZJAŃSKA. Pilska Solidarność
ks. Jarosław Wąsowicz SDB
strona: 20
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży w Pile podjęło się organizacji uroczystości dla całego regionu, związanych z XXV rocznicą wprowadzenia przez władze komunistyczne stanu wojennego w Polsce. Pierwszym ich punktem była sesja naukowa, podczas której referaty zaprezentowali historycy oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Poznania. Gospodarzem tej części uroczystości były Szkoły Salezjańskie przy ul. Dembowskiego w Pile. Wydano także publikację związaną z obchodami zatytułowaną „Solidarność pilska w podziemiu 1981-1989”. Znalazły się w niej zarówno studia naukowe, jak i wspomnienia oraz liczne dokumenty z tego okresu.
Po zakończeniu sesji uczestnicy uroczystości przenieśli się do kościoła pw. św. Rodziny. Odbyła się tu uroczysta msza św. Wierni modlili się w intencji internowanych, działaczy podziemnej „Solidarności” oraz ofiar stanu wojennego i ich rodzin. Podczas Eucharystii poświęcony został sztandar lokalnego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych. Mszę św. ubogaciła orkiestra dęta z Czarnkowa.
Głównym celem, który przyświecał organizatorom, było promowanie wśród młodzieży bohaterskiej postawy ludzi „Solidarności”. Nie bali się oni w trudnych warunkach podjąć walki z totalitarnym systemem. Przez lata byli zapomniani i niedoceniani, chociaż to dzięki ich postawie żyjemy dzisiaj w wolnym kraju. Chodziło także o opisanie ważnego okresu historii dla salezjanów w Pile. Animowana przez nas parafia św. Rodziny była wówczas centrum niezależnej myśli w całym regionie, a ks. proboszcz Stanisław Styrna SDB swoją nieugiętą postawą sprawił, że interesowała się nim nie tylko miejscowa SB, ale także władze centralne partii.
Pilskie uroczystości należy uznać za inicjatywę niezmiernie ważną w wychowaniu patriotycznym młodzieży. Cieszymy się, że młodzi ludzie byli nią zainteresowani.