facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - styczeń
MISJE. Promyk światła w Odessie

ks. Michał Wociał SDB

strona: 18



Odessa na Ukrainie - to 1,5-milionowe miasto o wielkim zróżnicowaniu narodowościowym (żyje tu ok. 111 różnych narodowości), etnicznym, kulturowym, religijnym i wyznaniowym. Portowy charakter miasta i walory turystyczne sprzyjają dużemu przepływowi ludności. Językiem najbardziej rozpowszechnionym jest rosyjski.

Duża część mieszkańców Odessy czuje się bardzo związana z Rosją, co było wyraźnie widoczne m.in. w czasie „pomarańczowej rewolucji”. Na Ukrainie Odes-sa ma opinię miasta o wysokiej skali przestępczości, szczególnie o charakterze mafijnym. Jak na warunki ukraińskie standard i koszty życia są tu ponadprzeciętne. Średni zarobek w firmach państwowych to 100-120 dolarów. W firmach prywatnych zarobki są z reguły wyższe. Często jednak praca taka równoznaczna jest ze spędzaniem poza domem 10-12 godzin dziennie, bez dni wolnych, na czym cierpi życie rodzinne i młode pokolenie.

Młodzież
Tutejsza młodzież boryka się
z wieloma problemami. Zdecydowana większość ma niewielkie szanse na znalezienie dobrej pracy, jedynie nielicznych stać na rozpoczęcie studiów wyższych. Rodziny są często rozbite, wśród małoletnich wzrasta drobna przestępczość, rośnie liczba narkomanów. Większość z młodych pali papierosy, wielu spożywa alkohol. Młodzi nie mają dla siebie miejsca, rodzice nie mają czasu, który mogliby im poświęcić. Propozycje zajęć pozalekcyjnych dużo kosztują i są dostępne jedynie dla elitarnej grupy.

Centrum Don Bosco
W taką rzeczywistość włączyli się salezjanie ze swoją propozycją wychowawczą. W listopadzie 2000 r. na Osiedlu Malinowskogo powstało Centrum Młodzieżowe Don Bosco. Znajduje się ono w pomieszczeniach byłego przedszkola. Centrum prowadzi działalność sześć dni w tygodniu. Codziennie w zajęciach uczestniczy ok. 80 osób w wieku 7-20 lat. Najczęściej są to dzieci i młodzież, których nie stać na płatne formy spędzania czasu wolnego.

Proponujemy młodzieży zajęcia taneczne, muzyczne, sportowe. Biorą tu także udział w kursach językowych, komputerowych i księgowości. Dajemy im możliwość wzięcia udziału w koloniach wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych. Wypoczynek zimowy i letni organizujemy w mieście, natomiast wiosną i jesienią zabieramy ich w góry, na Krym. Szkolimy także młodych animatorów.

Jak mówią sami młodzi, Centrum Don Bosco jest jak promyk światła w szarej rzeczywistości Odessy.