facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2014 - grudzień
Świętowanie w szkole

Bożena Paruch

strona: 24



Skoro wychowawca powinien być autentyczny, wiarygodny, tworzyć więzi ze swoimi wychowankami, to może robić to m.in. świętując razem z nimi.

Jedno z pytań, z jakim rodzic zwrócił się do pedagoga szkolnego, dotyczyło sensu obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w szkole. Padło ono po ukaraniu dziecka uwagą za brak stroju galowego wymaganego przez szkołę w dniu, kiedy odbywają się jasełka, spotkania wigilijne w klasach i są składane życzenia. Wspomniany rodzic twierdził, że od szkoły oczekuje nauki, przekazywania wiedzy, a świętowanie to sprawa domu i rodziny.
To prawda, że głównym zadaniem szkoły jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności, ale czy to wystarczy? Choć wychowanie jest obowiązkiem i głównym zadaniem rodziców to szkoła wspiera ich w tej dziedzinie, a obchodzenie uroczystości wpisuje się w szkolne programy wychowawcze. Jest wiele powodów przemawiających na korzyść obchodzenia świąt w szkole, choć dla dyrektora, nauczycieli, wychowawców jest to związane z trudem zmiany organizacji dnia - łatwiej jest prowadzić lekcje według planu.
Dlaczego warto podjąć ten trud? Po pierwsze zdecydowana większość uczniów uczęszcza na lekcje religii, ich rodzice to osoby wierzące. To samo dotyczy większości nauczycieli. Skoro wychowawca powinien być autentyczny, wiarygodny, tworzyć więzi ze swoimi wychowankami, to może robić to m.in. świętując razem z nimi. Po drugie Boże Narodzenie jest związane z tradycją, a jej znajomość to kolejny bardzo ważny element wychowania młodzieży. Uczniowie, przygotowując się do świątecznego dnia, poznają historię, zwyczaje, dzielą się z innymi, opowiadając, jak świętuje się w ich domach.
W wielu szkołach, w poszczególnych klasach uczniowie włączają się w organizowanie spotkań wigilijnych, które należy odpowiednio przygotować. Dzielą się obowiązkami, mają okazję zaangażować się kulinarnie - przygotowując poczęstunek. To integruje młodzież, uczy podejmowania pracy dla innych, wyrabia poczucie estetyki, które jest niezbędne do odpowiedniej dekoracji stołu. Przygotowując potrawy, ciasta na klasowy, wigilijny stół następuje integracja z rodzicami, to od ich postawy zależy, czy dziecko upiecze ciasto, przyniesie biały obrus, zadba o swój odświętny wygląd. Składanie życzeń to też ważny element wychowania, zwłaszcza jeśli dziecko pochodzi z domu, gdzie nie wpojono mu tej umiejętności potrzebnej w obcowaniu z innymi.
Młodzież nieodnosząca sukcesów w nauce, ma szansę usłyszeć pochwałę z powodu włączenia się w przygotowania świąteczne w klasie. Należy pamiętać, że wystrój, stół, choinka, prezenty nie mogą być najważniejsze. To rodzice i dziadkowie najlepiej przekazują dzieciom i wnukom sens Bożego Narodzenia, ich istotę dla katolika - pomóc w tym mogą ksiądz lub katecheta. Szkoła wspomaga rodzinę w bardziej uzewnętrznionym obszarze obchodzenia tych świąt i nie powinna z tego rezygnować. Wymaganie stroju odpowiedniego do okoliczności to również ważny element wychowania, potrzebny i przydatny także w dorosłym życiu.

Boże Narodzenie jest związane z tradycją, a jej znajomość to kolejny bardzo ważny element wychowania młodzieży.