facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - czerwiec
DUCHOWOŚĆ. Psalm emigranta

ks. Andrzej

strona: 13



Motyw opuszczenia własnej ziemi jest w Biblii bardzo częsty. Pierwsi rodzice zostali wypędzeni z raju, Abraham opuścił chaldejskie Ur, bracia Józefa wyemigrowali za chlebem do Egiptu, wędrowcami byli Mojżesz, Eliasz, Tobiasz i wielu, wielu innych bożych ludzi. Na obczyźnie urodził się Jezus, a Jego rodzice wkrótce musieli uchodzić do Egiptu. Aż po krańce Ziemi rozeszli się apostołowie, a św. Paweł z Tarsu twierdził, że prawdziwa Ojczyzna chrześcijan jest w Niebie.

Dramatyczne brzmi wołanie psalmisty wygnańca: „Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy, płacząc na wspomnienie Syjonu. (...) Jakże możemy śpiewać pieśń pańską w obcej krainie? Jeruzalem jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica, nich mi język przyschnie do gardła, jeśli nie będę pamiętał o tobie."

Ale okres wygnania definitywnie oczyścił wiarę Izraela z bałwochwalczej pokusy składania ofiar bożkom sąsiednich narodów. Bóg sprawił, że niewola babilońska nie tylko nie unicestwiła narodu wybranego, ale przeciwnie - ostatecznie ugruntowała jego świadomość i tożsamość. Tutaj też religia Żydów ostatecznie stała się monoteistyczną. Pozbawionym ziemi, stolicy, świątyni, instytucji pozostał już tylko Jahwe. Kiedy po zwycięstwie nad Babilonem król Persji Cyrus pozwolił im wrócić do ziemi swoich przodków byli już przemienieni. Wierni i niepodatni na uroki obcych bóstw.

Wraz z Adamem i Ewą wszyscy na Ziemi jesteśmy wygnańcami. Wzdychamy na myśl o szczęśliwiej i bezpiecznej krainie, w której sam Bóg otrze z naszych oczu wszelką łzę. Czas wygnania jest nam jednak potrzebny. Także dla nas jest czasem próby i oczyszczenia. Jest czasem odkrywania, że bez Niego niczego nie możemy uczynić, a wszystko w tym, który nas umacnia. Czasem wiary, zaufania i miłości, które możemy ofiarować Bogu, mimo że jeszcze nie widzimy Go twarzą w twarz.