- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Drzewo wyboru
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Oblicza ubóstwa
- WYCHOWANIE. Nadzieja i wsparcie
- OKIEM RODZICA. Obok nas
- ROZMOWA Z... Obiad z Pajacykiem
- GDZIEŚ BLISKO. Granice pomagania
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Dobroczynność
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Bogactwo ubogich
- DUCHOWOŚĆ. Miłość czy nienawiść?
- POD ROZWAGĘ. Zła energia czy złe duchy
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Szkolne rekolekcje
- MISJE. ANGOLA jeden z najbiedniejszych zakątków świata
- MISJE. Pomoc nic trudnego
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. Michał Rua
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Gdańsk
DUCHOWOŚĆ. Miłość czy nienawiść?
Natanael
strona: 13
Co oznaczają słowa Jezusa, że trzeba mieć w nienawiści ojca i matkę?
Michał
Dokładnie słowa te brzmią: „Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem” (Łk 14, 25).
Nie chodzi w nich o rzeczywistą nienawiść. Całe życie Jezusa jest jedną wielką lekcją miłości, również dwa najważniejsze przykazania, w których zawiera się całe prawo Boże sprowadza On do przykazania miłości Boga i bliźniego. Naturalnie rodzice nie są z niego wyłączeni. Co więcej, Jezus surowo karci faryzeuszy za przestrzeganie tradycji, według której ofiara złożona w świątyni zwalnia od materialnej pomocy rodzicom. Jezus pokazuje, że tradycja ta jest złamaniem czwartego przykazania „Czcij ojca swego i matkę swoją”.
Słowa Jezusa padają w kontekście wymagań stawianych tym, którzy chcą Go naśladować. Przywołuje On prawdę, że miłość Boga i gotowość pójścia za Jezusem muszą być na pierwszym miejscu w życiu ucznia. Do tego stopnia, że nawet wynikająca z przykazań miłość rodziców musi zejść na dalszy plan i być jej podporządkowana. Sam Jezus daje przynajmniej dwukrotnie przykład takiej postawy. Pierwszy raz, kiedy jako dwunastolatek objawia, kto jest Jego prawdziwym Ojcem (Łk 2, 49), drugi – kiedy na wieść o przybyciu Matki i braci odpowiada: „Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mk 3, 35).
Użycie słowa „nienawiść” jest typowym semityzmem. Języki ludów Wschodu, w odróżnieniu od bardziej konkretnego i ścisłego sposobu myślenia Europejczyków, charakteryzuje częste odwoływanie się do przesadzonych z naszego punktu widzenia porównań i kontrastów, które mają zaakcentować jakąś myśl. W tym przypadku „nienawiść” rodziców ma podkreślić, jak wielka musi być u ucznia miłość Chrystusa, jeśli nawet tak ważna w życiu człowieka miłość do rodziców ma się jawić jako „nienawiść”.