- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Pomoc rodzinie i krewnym
- Wyzwania
- WYCHOWANIE. Jedność wychowawcza
- WYCHOWANIE. Musisz się tak wiercić?
- WYCHOWANIE. Wiara w siebie
- POD ROZWAGĘ. New Age
- GDZIEŚ BLISKO. Wiosna koadiutorów?
- ROZMOWA Z ... Więcej niż brak święceń
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Lubin. Wspólnota św. Jana Bosko
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Ks. Stanisław Janik SDB
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Połów współpracowników
- W ANEGDOCIE. Kogut
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW. ...
- W ORATORIUM. Sposób na patriotyzm
- W ORATORIUM. Podejście do problemów
- MISJE. Mandaryn z Wai Tsiu Lek
- MISJE. Wśród dzieci świata
- DUCHOWOŚĆ.Prawda, która wyzwala
- DUCHOWOŚĆ. Dlaczego niewinni cierpią
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. O koadiutorach
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY ...
- LISTY ...
DUCHOWOŚĆ. Dlaczego niewinni cierpią
Natanael
strona: 22
Słuchałam w radiu wspomnień osób, które doświadczyły piekła obozów koncentracyjnych. Dlaczego Bóg pozwolił na tak wielkie cierpienia i niesprawiedliwość? Anna
Tak naprawdę, żeby być uczciwym, to na pytanie o sens cierpienia nie ma odpowiedzi jasnej i prostej, po której można by skinąć głową i powiedzieć: Aha. Stary Testament poświęcił mu całą Księgę Hioba, tylko po to, żeby na koniec jej główny bohater zwiesił głowę i przyznał przed Bogiem, że jest za mały, by to pojąć.
Chrześcijanin też nie zna kryteriów, według których Bóg pozwala, by niektórzy cierpieli, podczas gdy inni żyją w wygodzie i bezpieczeństwie. Jednak męka i śmierć Chrystusa na krzyżu pozwala chrześcijaninowi odpowiedzieć, że Bóg, kiedy sam stał się człowiekiem, przeszedł przez to wszystko, o co jest oskarżany, a swoim Zmartwychwstaniem dał nadzieję, że cierpienie i śmierć nie mają ostatniego słowa. Jednak, aby zrozumieć sens chrześcijańskiej odpowiedzi, trzeba przez wiarę wyjść poza perspektywę doczesności i otworzyć się na wieczność.
Gotowość męczenników, takich jak ojciec Kolbe czy salezjanin ks. Józef Kowalski, do świadczenia o Chrystusie aż po ofiarę życia nawet w piekle Auschwitz przypomina o tej prawdzie, wyrażonej przez św. Pawła w pierwszym liście do Koryntian, słowami że: ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują.