facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - maj
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Lubin. Wspólnota św. Jana Bosko

kl. Grzegorz Kobiałka SDB

strona: 15



Początkowo parafianie należący dzisiaj do parafii św. Jana Bosko w Lubinie swój zabytkowy kościółek pw. Narodzenia NMP mieli na Starym Lubinie. Jednak szybko powstające nowe osiedle Ustronie i Polne potrzebowały nowego, większego kościoła położonego bliżej nowo powstałych blokowisk. Pierwsza kaplica i salki nowo budowanej parafii pw. św. Jana Bosko w Lubinie zostały poświęcone 12 września 1982 przez Ks. Bp Adama Dyczkowskiego. W październiku tego samego roku Ojciec Święty Jan Paweł II błogosławi kamień węgielny pod mający powstać nowy kościół.
Od rozpoczęcia budowy nowej świątyni na osiedlu Polnym, wspólnotą parafialną przewodziło 3 proboszczów (Ks. Adam Wiśniewski, Ks. Tadeusz Pater i Ks. Władysław Kozera). To właśnie za ostatniego z wymienionych proboszczów wspólnota parafialna doczekała się konsekracji swojej świątyni, która odbyła się w 11 czerwca 2000 roku.
Od 2002 roku Gospodarzem świątyni i Dyrektorem domu zakonnego został wieloletni Dyrektor i Proboszcz parafii św. Andrzeja w Środzie Śląskiej, Ks. Stanisław Łobodziec. Wraz z nim pracę rozpoczęło od roku 2002 4 nowych Księży i Ks. Asystent. Na dzień dzisiejszy w parafii posługę pełni 5 Kapłanów i Ks. Asystent.
Na czas obecny życie wspólnoty parafialnej liczącej sobie ok. 8300 członków bardzo prężnie się rozwija. Przy parafii działa wiele grup (Oratorium, Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna, Salezjańscy Współpracownicy, Wspólnota Różańca św, która zrzesza w sobie 10 Róż Pań, 2 Róże Panów i Różę Rodzin, Odnowa w Duchu Świętym, Liturgiczna Służba Ołtarza, Schola, Chór, Zespół Młodzieżowy, Wspólnota Krwi Chrystusa i Wspólnota Modlitewna Paraklet). Dobra współpraca parafian ze swoimi duszpasterzami odznacza się największą w regionie frekwencją wiernych uczęszczających na niedzielną Eucharystię.
Jednym z większych przyparafialnych dzieł jest Oratorium im. św. Jana Bosko, do którego od pn. do sb. uczęszcza ok. setki dzieci i młodzieży, aby obok wspólnej modlitwy i spotkań formacyjnych pograć również w ping-ponga, piłkarzyki i bilarda. W okresach ferii zimowych Oratorium organizuje zimowiska, w których uczestniczy ok. 100 dzieci. W okresie wakacyjnego wypoczynku Oratorium z Parafią i Salezjańskim Gimnazjum zorganizowało wiele akcji ( w 2005 - 6 możliwości wyjazdu), w których udział wzięło ok. 500 dzieci i młodzieży.
Przy parafii prowadzone jest również Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Sawio, w którym obecnie naukę podejmuje 190 gimnazjalistów, a które to w Lubinie
i okolicy cieszy się dobrą renomą i wysokim poziomem nauczania.
Oprócz tych wszystkich dzieł prawdziwym dziełem pomocy i miłosierdzia jest prowadzona jedyna w mieście Jadłodajnia dla biednych i bezdomnych, w której to dziennie wydaje się ok. 200 posiłków. Stołówka ponadto co roku organizuje kolację wigilijną i śniadania wielkanocne dla najbardziej potrzebujących.
Dla nas Księży posługujących w tej parafii najważniejsza jest życzliwość i oddanie parafian z jaką się na co dzień spotykamy. Cieszy nas zaufanie jakim jesteśmy obdarzeni
i mamy nadzieję, że z pomocą naszych wiernych i ich modlitwami będziemy mogli jeszcze piękniej i gorliwiej oddawać się pięknej kapłańskiej służbie drugiemu człowiekowi.