- Zeffirino i Dominik
- Wyzwania
- Ksiądz Bosko w przedszkolu?
- Mamy czas?
- U starszaków w Pieszycach
- Czy warto?
- Czerwińsk nad Wisłą
- W oczekiwaniu na święcenia
- Sposób na dobry początek
- Zajęcia formacyjne
- Na drugim końcu Europy
- Wiara ze słuchania
- Przyjaciel
- Listy do redakcji
- Błyskawiczny Kurs Modlitwy
- Zdrowy rozsądek
- Szkoły salezjańskie
Czerwińsk nad Wisłą
ks. Piotr Sosnowski SDB
strona: 12
Metryka Czerwińska jest tak odległa, jak historia początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. To zabytkowe miejsce jest położone na skraju Puszczy Kampinoskiej, pomiędzy Warszawą a Płockiem. Klasztor został zainicjowany około 1150 r. Salezjanie przybyli tutaj w 1923 r. i troszczą się o parafię i klasztor czerwiński do dnia dzisiejszego. Tu również przez prawie osiemdziesiąt lat jest obecny nowicjat salezjański.
Czerwińsk - to przede wszystkim sanktuarium Pani Mazowsza. Obraz Matki Bożej, namalowany w stylu bizantyjskim, znajdujący się w głównym ołtarzu, od 1648 r. uznany jest za cudowny. Potwierdził to papież Innocenty X. Od 1686 r. zdobi go srebrna sukienka tłoczona w piękne kwiaty i bogato złocona. Do sanktuarium corocznie przybywają indywidualne i zorganizowane pielgrzymki. Obraz MB Czerwińskiej został ukoronowany papieskimi koronami przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1970 r.
Od kilkudziesięciu lat w okresie Wielkiego Postu jest wystawiane Misterium Męki Pańskiej. Należy ono do jednych z piękniejszych polskich misteriów pasyjnych. Scenariusz tego napisał salezjanin - ks. Franciszek Harazim. W bieżącym roku Misterium zostało pokazane 29 razy. Obejrzało je ponad osiem tysięcy pielgrzymów. Stało się to możliwe dzięki wysiłkowi salezjanów i nowicjuszy oraz młodzieży czerwińskiej.
W części klasztornej znajduje się Muzeum Misyjne, które gromadzi wiele ciekawych eksponatów przywiezionych z całego świata przez salezjańskich misjonarzy. Jest również ekspozycja licznych pamiątek po słudze Bożym kard. Auguście Hlondzie.
Od ubiegłego roku istnieje również w tym miejscu Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus. Zajmuje się on animacją wydarzeń młodzieżowych inspektorii warszawskiej, organizuje skupienia weekendowe dla młodzieży i studentów, zajmuje się animacją Służby Liturgicznej (organizuje kursy lektorskie). Ponadto w Ośrodku odbywają się dni skupienia dla młodych osób pragnących rozeznać swoje życiowe powołanie, skupienia modlitewne oparte na lectio divina oraz kierownictwie duchowym, a także letnie spotkanie dla młodych CAMPO BOSCO.
Powyższe informacje to zaledwie kropla w morzu wydarzeń związanych z tym nadwiślańskim miejscem. Jeśli jeszcze tutaj nie byłeś drogi Czytelniku, a chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o historii oraz spotkać się z Matką Pocieszenia w Jej malowniczo położonym sanktuarium, to poczuj się serdecznie zaproszony!
***
Informacje na temat Czerwińska nad Wisłą można także znaleźć na stronach:
www.polska.pl/miasta/index.htm i www.parafia-czerwinsk.plock.opoka.org.pl