- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Dom, rodzina, ojciec
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - SYSTEM ZAPOBIEGAWCZY. Historia - zwiastunka przyszłości
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Nie tylko przeszłość
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Od Jana Sobieskiego do... rodzeństwa
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. Dar teraźniejszości
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Historyk
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- ROZMOWA Z... W poszukiwaniu własnej tożsamości
- GDZIEŚ BLISKO. Nasz ogromny kapitał
- POD ROZWAGĘ. Zła modlitwa?
- POKÓJ PEDAGOGA. Problem z komputerem
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Człowiek istotą społeczną?
- DUCHOWOŚĆ. Pamiętasz Boże? Obiecałeś!
- MISJE. Kisiłam ogórki w Afryce
- MISJE. Projekty misyjne
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Opowiadania biograficzne o Jezusie jako Synu Bożym
- PRAWYM OKIEM. Plany skrajnej lewicy
MISJE. Projekty misyjne
ks. Maciej Makuła SDB
strona: 19
„Kryzys ekonomiczny nie sieje takiego spustoszenia, jak kryzys duchowy” – usłyszałem dwa miesiące temu od pewnego Włocha. Zdanie mocno katolickie. Według tej teorii, zmętnienie rzeczywistości finansowej zaczyna się na skraju ludzkiego serca.
Na misjach kryzysy chodzą w parach, a nawet grupami. Kryzys duchowy, ekonomiczny, rodziny, państwa czy gospodarczy. Misjonarze w palecie potrzeb swoich podopiecznych wyłuskują te, które przyspieszą rozwój misji. Ekonomia jest bezlitosna. Salezjański Ośrodek Misyjny, odpowiadając na potrzeby finansowe misji, od lat proponuje tzw. projekty misyjne.
Ośrodek Misyjny pomaga przede wszystkim salezjanom i siostrom salezjankom z Polski. W zasadzie należałoby powiedzieć, że to darczyńcy z Polski pomagają. Natomiast Ośrodek jest centralą, która najpierw przyjmuje prośby od misjonarzy, a następnie dba o rzetelny przepływ pieniędzy. Projekty są realizowane dzięki dobrodziejom misji salezjańskich z całej Polski.
Realizowane projekty są różne: dofinansowanie Szkoły Rolniczej w Lufubu w Zambii; pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti; zakup mebli i sprzętu do przedszkola w Siakago w Kenii; dofinansowanie wymiany instalacji elektrycznej w Piura w Peru; zupa dla dzieci w oratorium w Utrali w Bangladeszu; budowa szkoły dla chłopców ulicy w Namugongo w Ugandzie; dofinansowanie studiów dla salezjanów z Chin; zakup maszyny do pieczenia chleba dla szkoły w Cusco w Peru; dożywanie dzieci ulicy w San Feliks w Wenezueli...
Dokładny opis projektów można znaleźć na stronie internetowej Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego www.misje.salezjanie.pl oraz w dwumiesięczniku „Misje Salezjańskie”.