facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - październik
DUCHOWOŚĆ. Liczby w Apokalipsie

Natanael

strona: 21



Słyszałem, że według Świadków Jehowy zbawionych będzie tylko 144 tysiące osób. Dlaczego akurat tyle?

Apokalipsa – to po grecku „objawienie”, które miał św. Jan Apostoł (choć dziś wielu biblistów uważa że nie sam Ewangelista był jej autorem, ale być może któryś z jego uczniów). Dawniej była uważana za księgę szczególnie tajemniczą ze względu na mnogość symbolicznych i dramatycznych opisów dotyczących przyszłości Kościoła. Dzisiaj dzięki rozwojowi nauk, z których korzysta biblistyka (np. językoznawstwo, archeologia, historia) symbolika ta stała się dużo bardziej zrozumiała. Obok symbolicznego znaczenia np. kolorów (złoty – zwycięstwo, królowanie, biały – niewinność, czerwony – męczeństwo), zwierząt (lew – moc, baranek – niewinność, konie – wojna, szarańcza – klęska) ważną rolę pełni w niej symbolika liczb.

W starożytności w ogóle, a zwłaszcza w środowisku hebrajskim, liczby niosły ze sobą określone znaczenia. I tak 3 było uważane za liczbę doskonałą, a 4 za liczbę wyrażającą pełnię ( 4 strony świata, pory roku, żywioły: ogień, woda, ziemia, powietrze). Także ich suma (7) niosła podobne znaczenie doskonałości i pełni. Jezus powie Piotrowi, że ma przebaczać nie 7, ale 77 razy. Apokaliptyczna liczba bestii to 666 – symbol wiecznej niedoskonałości i braku. Symbolem pełni jest natomiast 12 (3x4). W Starym Testamencie mamy np. 12 pokoleń Izraela, w Nowym 12 apostołów (kiedy Judasz zdradzi pozostali losują jednego z pozostałych uczniów, by była zachowana liczba dwunastu).

Liczba 144 tysięcy zbawionych: „A oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach” (Ap 14,1) – to po prostu 12x12x1000, gdzie 1000 oznacza ogrom, który jest przymiotem Boga. Autor natchniony chciał w ten sposób wyrazić, że orszak towarzyszący Jezusowi to wielka liczba doskonałych (świętych), a nie że będzie ich dokładnie 144 tysiące i ani jednego więcej.