facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - luty
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Berlin

Henryk Józef Żurek

strona: 20



Historia Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie zaczęła się w 1982 r., kiedy został erygowany Polski Ośrodek Katolicki, w którym posługują salezjanie, ale początki duszpasterstwa polskiego sięgają XIX w.

W XIX w., dzięki wiernym pochodzących z Polski, powstało kilka katolickich świątyń, jednak pomimo starań nie udało się stworzyć ośrodka duszpasterskiego wyłącznie dla Polaków. Po II wojnie światowej w Berlinie Wschodnim ośrodkiem polskiego duszpasterstwa stał się kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w dzielnicy Karlshorst, który zasięgiem kapłańskiej posługi obejmował także inne miejscowości na terenie NRD. Po zjednoczeniu Niemiec ośrodek ten został włączony do Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie Zachodnim.

W 1986 r. ks. kardynał Joachim Meissner oddał Polakom do dyspozycji obszerny kościół pod wezwaniem św. Jana Kapistrana w dzielnicy Tempelhof, który wkrótce nazwany został potocznie „polskim kościołem” i przez 18 lat służył jako miejsce spotkań religijnych i kulturalnych. Trudności finansowe, które przeżywa obecnie diecezja berlińska, były przyczyną sprzedaży „polskiego kościoła” znajdującego się na atrakcyjnej działce budowlanej. Jednak Polska Misja Katolicka nie została bez świątyni, gdyż arcybiskup Berlina, ks. kardynał Georg Sterzinski przekazał wspólnocie bazylikę św. Jana Chrzciciela – jeden z najpiękniejszych kościołów berlińskich, zbudowany pod koniec XIX w. w stylu romańskim i gotyckim na planie krzyża łacińskiego, z wyniosłą kopułą, 77-metrową wieżą i ponad tysiącem miejsc siedzących.

Polska Misja Katolicka w Berlinie to największa parafia w archidiecezji. Każdej niedzieli we mszach św. bierze udział ok. 4 tysięcy wiernych, rozdaje się tysiące komunii św., wysłuchuje setek spowiedzi, załatwia dziesiątki interesantów. Do tego dochodzą liczne nabożeństwa, lekcje religii, katecheza sakramentalna, nauka języka polskiego, spotkania licznych grup parafialnych, działalność charytatywna, kulturalna. Świątynia jest również miejscem spotkań, koncertów, odczytów, występów artystycznych. Coroczne odpusty parafialne przeradzają się po uroczystej mszy św. w wielki festyn.

W parafii posługują salezjanie należący do prowincji warszawskiej. Proboszczem jest ks. Tadeusz Niewęgłowski, a wikariuszami ks. Marek Kędzierski, ks. Wojciech Majchrzak oraz ks. Marek Wyszomierski; w pracy duszpasterskiej pomaga także ks. Jerzy Barganowski.