- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Od wychowania do świętości
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Dialog wychowawczy
- WYCHOWANIE. Jak się porozumieć
- OKIEM RODZIA. Pogadajmy
- ROZMOWA Z... Ratunek w słowach
- GDZIEŚ BLISKO. Połączone pokolenia
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Mistrz spotkania
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Moc słów
- DUCHOWOŚĆ. Piątkowy post
- POD ROZWAGĘ. Old Age
- MISJE. Nowi przyjaciele
- MISJE. 1% zostaw sercu
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiona s. Maria Romero Meneses FMA
- W ANEGDOCIE
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Sportowa zima
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Interaktywne radio
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Berlin
- CHOWANIE. Aj, to boli!
- CHOWANIE. Taka nasza codzienność...
DUCHOWOŚĆ. Piątkowy post
Natanael
strona: 13
Czy to prawda, że po przekroczeniu niemieckiej granicy nie obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych? Czy zjedzenie mięsa w piątek jest grzechem w Polsce, a w Niemczech już nie?
Łucja
Tak Stary, jak i Nowy Testament wielokrotnie podkreślają wagę postu. Jezus, odpowiadając na pytanie uczniów św. Jana Chrzciciela dlaczego Jego uczniowie nie poszczą, zapowiada, że to nastąpi: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć”. Podobnie wskazuje na skuteczność postu w walce ze złym duchem: „Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: «Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić?» On zaś im rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. (…) Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem»”.
Przykazania dotyczące przestrzegania postów to tzw. przykazania kościelne. W odróżnieniu od przykazań Bożych, które dotyczą wszystkich, są one związane z życiem wspólnot Kościoła osadzonych w konkretnych realiach historyczno-kulturowych. Choć przykazania kościelne obowiązują katolików na całym świecie, to niektóre wynikające z nich normy i przepisy leżą w gestii episkopatów poszczególnych krajów, które mogą wyznaczać ich zakres i czas obowiązywania. Przykazania kościelne w swojej poprzedniej, jak i obecnej wersji, każą „zachowywać nakazane posty”. Dni postne, w które każdy katolik jest zobowiązany do przestrzegania ścisłego postu zarówno jakościowego (od pokarmów mięsnych), jak i ilościowego (tylko 3 posiłki w ciągu dnia w tym raz do syta) to Środa Popielcowa i Wielki Piątek. W pozostałe piątki roku na terenie diecezji polskich obowiązuje post od pokarmów mięsnych.
Ponieważ episkopaty Kościołów w innych państwach mogą podejmować odmienne decyzje w sprawie sposobu zachowywania piątkowego postu, jest możliwe, że po przekroczeniu granic obowiązywać mogą inne normy w tym względzie. Zdrowy rozsądek podpowiada, żeby nie traktować tej kwestii w sposób czysto prawny: „tu grzech, a tam już nie” i minimalistyczny, ale chcieć zrozumieć istotę piątkowego postu, czyli solidarność z umierającym z miłości Chrystusem. Wtedy decydujące będzie poczucie przynależności do kościelnej wspólnoty. Jeśli jest się za granicą, np. tylko na wczasach, to nie powinno się bez poważnej przyczyny rezygnować z norm własnej wspólnoty Kościelnej. Jeśli jednak przebywa się za granicą na stałe i bierze udział w życiu tamtejszej wspólnoty, to można stosować się w tym względzie do jej zwyczajów. Choć wierność odwiecznej tradycji Kościoła nigdzie nie powinna budzić zdziwienia.