- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Nowy Adam nowe stworzenie
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Kolczyk w uchu, czyli o wartościach w salezjańskim wychowaniu
- WYCHOWANIE. Potrzeba wartości
- OKIEM RODZICA. Kocham cię, mamo, mimo że się starzejesz
- GDZIEŚ BLISKO. Wystarczy być razem
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Ewangelicznie poprawny
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Przenosząca góry
- DUCHOWOŚĆ. Komunia do ust czy na rękę?
- W PUŁAPCE POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI. Religia politycznej poprawności
- W PUŁAPCE POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI. Długi marsz przez instytucje
- W PUŁAPCE POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI. Terror tolerancji
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Europejski wolontariat
- MISJE. W świecie Indian Shuar
- MISJE. Jubileusz
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiona s. Euzebia Palomino FMA
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Poznań wspólnota Matki Bożej Wspomozenia Wiernych
MISJE. Jubileusz
Katarzyna Dumańska SWM
strona: 27
Asfaltowa droga gdzieś między Krakowem i Częstochową, tłum młodych ludzi maszerujących w rytmie płynącej z głośników piosenki. Zmęczeni, bo to już nie pierwszy dzień wędrówki, a do celu jeszcze daleko. Do mikrofonu podchodzi dwóch młodych salezjanów – zapowiada się konferencja. „Będą nudzić” – mruczy ktoś pod nosem. Mówią długo, ale o dziwo nikt nie czuje się znudzony. Opowiadają o ludziach żyjących na krawędzi nędzy, o szkołach pod drzewami, o uśmiechniętych dzieciach biegających na bosaka, o niedzielnej mszy św. w kaplicy wypełnionej dźwiękami bębnów i tańcem. Opowiadają o Afryce i o tym, że postanowili poświęcić jej swoje salezjańskie życie.
Słowa pouczają, ale to przykłady pociągają. I właśnie tak, podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, a nie przy komputerowym biurku, zrodził się pomysł Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Młodzi ludzie poruszeni spotkaniem z misjonarzami i zafascynowani Afryką i ogromem jej potrzeb stworzyli pod opieką salezjanów dzieło, które trwa już 10 lat, a swym zasięgiem obejmuje niemal cały świat.
Przez 10 lat swojego istnienia SWM Młodzi Światu zrealizował niemal 70 projektów zagranicznych o charakterze pedagogicznym, medycznym, technicznym. 140 wolontariuszy pracowało na placówkach misyjnych w 14 krajach świata, w Afryce, Ameryce Południowej i na wschodzie Europy. Wsparliśmy w różnym stopniu i formie 8 dużych projektów budowlanych, całościowo zrealizowaliśmy budowę przychodni medycznej w Kiabakari, w Tanzanii, i centrum edukacyjnego w Nkhotakota, w Malawi. Rozwinęliśmy program Adopcji Miłości, który obecnie obejmuje dzieci z 7 placówek w Afryce i Ameryce Południowej. Koncentrując swe wysiłki na pomocy krajom misyjnym, staramy się też pamiętać, że kształtując świadomość misyjną Polaków, pomagamy podwójnie, budując trwałe i stabilne zaplecze dla misyjnej działalności Kościoła. A to przecież jeszcze nie koniec!
Dziesięć lat – brzmi dumnie. Jednak coraz wyraźniej rysujący się ogrom potrzeb, kolejne, wciąż większe wyzwania i poczucie odpowiedzialności za podjętą misję szybko przypominają nam o rzeczywistości. Niemniej mamy nadzieję, że tak jak ksiądz Bosko, który stąpając mocno po ziemi, głową zawsze był w niebie, tak samo my, nie tracąc kontaktu z otaczającą nas rzeczywistością, będziemy wybiegać myślami i sercami w stronę nieba, by nasza praca nie stała się nigdy jedynie służbą socjalną na rzecz potrzebujących, ale zawsze była misją włączoną w wielkie dzieło Kościoła.