facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - lipiec/sierpień
DUCHOWOŚĆ. Przenosząca góry

ks. Andrzej

strona: 11



Wiara jest w życiu każdego człowieka czymś tak oczywistym jak myślenie, oddychanie, jedzenie, kochanie… Jest podstawowym sposobem naszego poznawania świata. Dziecko ubiera kurtkę, bo wierzy mamie, że na dworze jest zimno, uczeń wierzy nauczycielowi geografii, że stolicą Bangladeszu jest Dhaka, kierowca szukający drogi – pytanemu przechodniowi, alpinista, że dotrze na szczyt. Wierzymy obrazowi w telewizji i głosowi z radia. Nawet naukowiec wierzy w prawdziwość swojej hipotezy, dopóki inny nie wykaże mu błędu. A ateista gorąco wierzy, że żadnego boga nie ma.

Wiara jest nam niezbędna do życia, bez niej nie bylibyśmy w stanie zrobić najprostszych rzeczy. Jeśli wierzymy, że się uda, przenosimy góry. Oczywiście nie wszystko, w co wierzymy, okazuje się prawdą, ale nie mamy możliwości, czasu ani motywacji, żeby każdą rzecz sprawdzić. Bo i po co? Dotychczas na ogół działało.

Wiara posługuje się rozumem, a rozum nie sprzecza się z wiarą. Szuka dla niej uzasadnienia, sprawdza i koryguje. Czasem obala mity, a czasem potwierdza, że warto było wierzyć. Rozum mówi, że wierzyć trzeba rozumnie, że wiara nie może się kłócić z prawdą o świecie. Rozum wie też, że całej prawdy nie zna i nigdy do końca nie pozna, że potrzebna jest mu wiara, sięgająca tam, gdzie on sam nie sięga.

Czasem chcemy wierzyć nie w to, co prawdziwe, ale w to, co wygodne. Wtedy rozum nam przeszkadza. Mówi: taka wiara źle się dla ciebie skończy, ale dopóki tak się nie stanie, nie chcemy go słuchać.

Wiara jest mądrym zaufaniem: dziecka rodzicowi, ucznia nauczycielowi, laika ekspertowi. Wiarygodni są ci, którzy nie zawodzą, a najmniej zawodzą ci, którzy nas kochają.

A Bóg kocha najbardziej. Także tych, którzy w to nie wierzą.