facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - kwiecień
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Oświęcim wspólnota św. Jacka

ks. Adam Paszek SDB

strona: 21



Zakład Salezjański im. księdza Bosko w Oświęcimiu, to kolebka Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce. To tutaj na zaproszenie ks. proboszcza Andrzeja Knycza 15 sierpnia 1898 r. przybyli pierwsi salezjanie, przejmując ruiny podominikańskiego klasztoru. Do dziś symbolem łączności z historią tego miejsca jest św. Jacek przedstawiany z Eucharystią i figurą Matki Bożej, który patronował w tym miejscu najpierw dominikanom, a obecnie czuwa nad dziełem księdza Bosko z niewielkiej kaplicy (dawny kapitularz) mieszczącej się na dziedzińcu pomiędzy szkołą a sanktuarium.

Salezjanie przybywszy z Włoch, w krótkim czasie wybudowali szkołę z internatem i podnieśli z ruin dawny kościół pw. św. Krzyża, obecnie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Architektura kościoła z odnowionym w ubiegłym roku dachem oraz gmach szkoły górują nad miastem, stając się wizytówką Oświęcimia.

W okresie II wojny światowej działalność wychowawcza salezjanów w Oświęcimiu została poważnie ograniczona, gdyż budynki szkoły i internatu przejęło wojsko niemieckie, pozostawiając salezjanom zaledwie kilka pomieszczeń i kościół, w którym sprawowali nie tylko posługę duszpasterską, ale byli także zaangażowani w niesienie pomocy więźniom obozu KL Auschwitz-Birkenau. Na skutek bombardowań Zakład uległ znacznemu zniszczeniu, jednak wkrótce po wyzwoleniu rozpoczęto odbudowę i już w marcu 1945 r. otwarto na nowo szkołę zawodową z internatem, która przetrwała jako jedyna salezjańska szkoła zawodowa w bloku państw komunistycznych.

Od swoich początków szkoła w Oświęcimiu kształciła kompetentnych i poszukiwanych na rynku pracy fachowców (m. in.: ślusarzy mechaników, tokarzy, stolarzy) o czym świadczy m.in. otrzymany w 1995 r. Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji. Szczególną dumą napawa fakt beatyfikacji dwóch wychowanków salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu – bł. ks. Józefa Kowalskiego i bł. Edwarda Klinika.

Ostatnie lata działalności szkoły, to poszerzenie oferty edukacyjnej dla młodzieży, która obok kształcenia się w szkole zawodowej i technikum (stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających) ma możliwość uczęszczania do gimnazjum i liceum (humanistyczne, matematyczno-informatyczne, biologiczno-chemiczne). W bieżącym roku do szkoły uczęszcza 790 uczniów, których kształci 78 nauczycieli i instruktorów zawodu. Przy szkole znajduje się również internat dla chłopców, w którym obecnie mieszka 95 uczniów. Ofertę edukacyjną uzupełniają zajęcia pozalekcyjne, wśród których są m.in.: SALOS, orkiestra dęta, chór, grupa teatralna, koło strzeleckie, matematyczne, polonistyczne, dziennikarskie, informatyczne, misyjne, stolarskie, PCK, turystyczne, plastyczne, historyczne i biologiczne.

Równolegle do pracy z młodzieżą w szkole rozwija się praca duszpasterska w erygowanej w 1952 r. parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która będąc równocześnie sanktuarium maryjnym gromadzi wiernych przed obrazem Wspomożycielki, który jest wierną kopią turyńskiej madonny księdza Bosko. W liczącej ponad 6 tysięcy wiernych parafii, gromadzą się ministranci, lektorzy, oaza rodzin, członkowie koła misyjnego i charytatywnego, róże różańcowe, chór Byłych Wychowanków Salezjańskich „Auxilium” oraz młodzież uczęszczająca do oratorium.