- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Zagrożone życie
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Towarzyszyć życiu
- WYCHOWANIE. Wartość życia
- OKIEM RODZICA. Moja rodzina
- ROZMOWA Z... Kochać oboje
- GDZIEŚ BLISKO. O dar życia
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Miłośnik Życia
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Najważniejsze zwycięstwo
- DUCHOWOŚĆ. Chrzest Jezusa
- POD ROZWAGĘ. Renesans pogaństwa?
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. W trosce o bezpiewczeństwo
- MISJE. Wielkanoc w Ziemi Świętej
- MISJE. Zabrze dzieciom Afryki
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. August Czartoryski
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Oświęcim wspólnota św. Jacka
DUCHOWOŚĆ. Najważniejsze zwycięstwo
ks. Andrzej
strona: 13
Pełnia życia zaczyna się po śmierci. „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało jak wielkie rzeczy Bóg przygotował tym, którzy Go miłują”. Tak twierdzi św. Paweł i wszyscy, którzy mieli łaskę doświadczyć Boga w sposób inny niż nasz zmysłowy: św. Jan od Krzyża, siostra Faustyna, ojciec Pio. Bardzo często mówił o tym do swoich chłopców św. Jan Bosko. Bez tego, co czeka na nas po śmierci nie da się wytłumaczyć sensu życia i cierpienia, nie da się zrozumieć, że miarą miłości jest ofiara, a nie przyjemność. Jeśli sprowadzamy nasze życie tylko do tego, co tutaj, jesteśmy jak dziecko w łonie matki, które nie chce się urodzić, w obawie przed utratą świata, który zna i w którym dotychczas czuło się bezpieczne. A jednak narodziny są konieczne, rosnący organizm nie może się dłużej rozwijać bez opuszczenia swojego dotychczasowego mieszkania.
Postawa niezauważania życia innego niż doczesne musi budzić szczególne zdziwienie u chrześcijan: „Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania”.
Zmartwychwstanie Jezusa jest przejściem do lepszego świata – do bezgranicznej miłości Ojca. Jeśli jesteśmy z Nim złączeni więzami komunii, my także uczestniczymy w tym przejściu. Komunia – to jedność z Jezusem. Otrzymujemy ją przez chrzest, utwierdza nas w niej bierzmowanie. Oddalamy się od niej przez grzech, a do stanu łaski przywraca nas sakrament pojednania. Sakrament eucharystii jest sakramentem komunii z Jezusem. Błogosławieni chłopcy z poznańskiej piątki ginęli męczeńską śmiercią pogodzeni z losem, bo pełni wiary, że przyjęcie tego sakramentu przeprowadzi ich do cudownego świata Bożej rodziny: Świętej Trójcy, wszystkich dobrych duchów i świętych.
Wiara w Zmartwychwstanie i przylgnięcie do Zmartwychwstałego jest sensem życia chrześcijanina. Nadaje jego kierunek, pozwala znosić przeciwności losu i zachowywać nadzieję nawet w obliczu życiowych tragedii. Ewangelia – to Radosna Nowina o tym, że On powstał z martwych, pokonując śmierć, grzech i siły piekła. Głosić Ewangelię, znaczy po prostu dzielić się tą radością.