- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Zagrożone życie
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Towarzyszyć życiu
- WYCHOWANIE. Wartość życia
- OKIEM RODZICA. Moja rodzina
- ROZMOWA Z... Kochać oboje
- GDZIEŚ BLISKO. O dar życia
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Miłośnik Życia
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Najważniejsze zwycięstwo
- DUCHOWOŚĆ. Chrzest Jezusa
- POD ROZWAGĘ. Renesans pogaństwa?
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. W trosce o bezpiewczeństwo
- MISJE. Wielkanoc w Ziemi Świętej
- MISJE. Zabrze dzieciom Afryki
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. August Czartoryski
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Oświęcim wspólnota św. Jacka
DUCHOWOŚĆ. Chrzest Jezusa
Natanael
strona: 13
Po co Pan Jezus przyjął chrzest? Przecież chrzest gładzi grzechy, a Jezus ich nie miał.
Andrzej
Z tego samego powodu, dla którego umarł za nas na Krzyżu. Jezus poprzez swój chrzest utożsamia się z grzeszną ludzkością. Ewangeliści podkreślają jednak, że „natychmiast” wyszedł z wody, tzn. nie wyznając grzechów. Jezus na Krzyżu umarł nie dlatego, że popełnił grzechy, ale za wszystkich, którzy je popełnili. Wziął na siebie odpowiedzialność za zło całego świata i odkupił je swoją śmiercią, mimo że Jego natura, nie będąc skażona konsekwencjami grzechu pierworodnego, nie była skazana na śmierć. Przyjmując śmierć dobrowolnie, uśmiercił ją, można by powiedzieć, „za karę” za to, że wzięła to, co do niej nie należało.
Chrzest w Jordanie jest objawieniem Trójcy Świętej (głos Ojca, Duch w postaci gołębicy), od którego Jezus rozpoczyna swoją misję. Przyjmując go od Jana, wyraża symbolicznie to, co fizycznie dokona się na Kalwarii. Greckie słowo „chrzcić” (baptizein) oznacza zanurzyć, pogrążyć. Jezus, zanurzając się w Jordanie, zanurza się w śmierci, by wyłaniając się z wody – odrodzić się do życia. Przejście ze wschodniej na zachodnią stronę Jordanu było też symbolem wejścia ludu Izraela do Ziemi Obiecanej, a zatem końcowym aktem wyzwolenia z niewoli egipskiej. Jezus pokazuje, że to w Nim dokonuje się prawdziwe wyzwolenie: z niewoli grzechu i śmierci.
Chrzest Janowy nie był chrztem sakramentalnym, w naszym rozumieniu, a jedynie obrzędem pokutnym. Starożytni ojcowie Kościoła podkreślają jednak, że wejście Jezusa do wody, uświęciło ją tak, że otrzymała moc, dzięki której sakramentalny obrzęd chrztu świętego jest zanurzeniem człowieka w rzeczywistą Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, dzięki którym chrześcijanin prawdziwie przechodzi wraz z Nim ze śmieci do życia wiecznego.