facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - kwiecień
W ORATORIUM - Sposób na dobry plan

Konrad Janowicz

strona: 18



Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużo czasu zajmują wam poszczególne czynności dnia codziennego? Jak długo tak naprawdę się uczycie, odrabiacie lekcje lub śpicie? Dobrym pomysłem na uświadomienie tego wychowankom i może wam samym jest sporządzenie dokładnego planu wszystkich dni tygodnia.


Plan może być podstawą do dalszej dyskusji na spotkaniu. Rozdajcie wszystkim kartki, na których wcześniej przygotujcie rubryki z dniami tygodnia i podziałem na godziny. Poproście wszystkich o zaznaczenie tego, co robią zazwyczaj w poszczególne dni lub co robili w dany dzień w zeszłym tygodniu. Zwróćcie uwagę, aby nie zapomnieli wpisać do planu również drobnych, ale jakże istotnych czynności. Mam tu na myśli codzienną modlitwę, rozmyślanie, rozmowy z przyjaciółmi oraz rodzicami, telewizję i czas na higienę.

Taki plan pozwoli wam lepiej poznać waszych wychowanków, ich tryb życia, sposoby spędzania wolnego czasu, zainteresowania. Ma on jednak jeszcze jedno zastosowanie. Pokazuje, jak dużo tak naprawdę marnujecie czasu.

Jeśli zachowacie dobrą proporcję rubryk, będzie dokładnie widać, ile godzin pozostaje codziennie bezowocnych. Porównajcie wasze plany. Zastanówcie się nad różnicami i ich przyczyną. Podzielcie się uwagami, powiedzcie, jaki jest wasz ulubiony dzień tygodnia i dlaczego. Dowiedzcie się, jakie zajęcia sprawiają najwięcej radości waszym wychowankom. Dzięki temu lepiej przygotujecie spotkania w przyszłości. Na koniec poproście, aby każdy przyjrzał się swojemu planowi i zaznaczył, np. innym kolorem, ile czasu poświęca codziennie Bogu. Jak często się modli, czyta Pismo Święte, myśli o Jezusie i zauważa Go w innym człowieku?

Możecie zaproponować waszym wychowankom zrobienie jakiegoś postanowienia, żeby udoskonalić plan. Na następnym spotkaniu będą mogli pochwalić się, jak ta zmiana wpłynęła na ich tryb życia. Warto takie spotkanie powtarzać raz na jakiś czas i obserwować zmiany zachodzące w planach własnych i wychowanków.