- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Kobiece oblicze Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Drzemiąca potrzeba dawania
- WYCHOWANIE - Radość dzielenia się
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Młodzi światu
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam
- MISJE - Małe radości
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam 2
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Geografia serca
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, Różana 5
- MISJE - Już ponad wiek - polskie misje salezjańskie
- MISJE - Szkoła na misjach
- W ORATORIUM - Rola animatora w życiu społecznym i w Kościele
- DUCHOWOŚĆ - Misja szukania
- DUCHOWOŚĆ - To dla mnie łaska
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- LISTY
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Sen o misjach
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
Potoczny, trochę romantyczny obrazek z misji – misjonarz w buszu, chrzczący plemiona nieznających cywilizowanego świata tubylców – to już coraz większa rzadkość. Misje odzwierciedlają różnorodność narodowości, kultur i obyczajów. Kościoły w krajach misyjnych to wspólnoty przeżywające wszystkie problemy – społeczne, polityczne, kulturowe, którymi żyją ich rodacy. Są wśród nich młode, rozwijające się Kościoły, jak na Filipinach czy w Korei Południowej, których może nawet już nie powinno się nazywać misyjnymi, bo to one wysyłają misjonarzy. W Afryce zachodniej i południowej bardzo wielu z nich to Hindusi. Katolicy w Indiach stanowią zaledwie pół procenta tamtejszej populacji, a jednak oznacza to, że jest ich więcej niż razem wziętych mieszkańców takich tradycyjnie katolickich krajów, jak Chorwacja, Słowacja i Słowenia. Zmienia się zresztą sama definicja krajów misyjnych, bo czyż zlaicyzowane kraje Europy Zachodniej nie zaczynają mieścić się w tym określeniu?
Są kraje, gdzie katolicy są bezwzględnie tępieni – jak w Sudanie, prześladowani przez nieprzychylne reżimy – jak w Chinach, czy ledwo tolerowani przez inne wyznania religijne. W wielu krajach Południa dzielą ubóstwo z najuboższymi. Jako Kościoły młode poszukują swojej tożsamości w dialogu z kulturą, do której przynależą. Problem inkulturacji, czyli wyrażenia Ewangelii w zgodzie z miejscowymi kulturami, ale bez pomijania niewygodnych dla nich prawd – to jedno z największych wyzwań stojących przed wspólnotami Kościoła w krajach misyjnych.
Kościół zawsze był i będzie misyjny – tzn. potrzebujący bycia ewangelizowanym i wyruszającym z misją do ludzi, którzy potrzebują usłyszeć Dobrą Nowinę. W tym numerze Don BOSCO przeczytacie o młodych Polakach – świeckich, którzy w duchu św. Jana Bosko wyruszają ze swoim świadectwem na różne kontynenty. Bo nie da się wierzyć, że Chrystus Zmartwychwstał, i nie czuć się tej prawdy misjonarzem.