- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Kobiece oblicze Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Drzemiąca potrzeba dawania
- WYCHOWANIE - Radość dzielenia się
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Młodzi światu
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam
- MISJE - Małe radości
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam 2
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Geografia serca
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, Różana 5
- MISJE - Już ponad wiek - polskie misje salezjańskie
- MISJE - Szkoła na misjach
- W ORATORIUM - Rola animatora w życiu społecznym i w Kościele
- DUCHOWOŚĆ - Misja szukania
- DUCHOWOŚĆ - To dla mnie łaska
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- LISTY
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Sen o misjach
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
WYCHOWANIE - Radość dzielenia się
Małogorzata Cichoń SWM
strona: 4
Moja babcia urodziła dziewięcioro dzieci. Mieli z dziadkiem dużo pola, więc sporo czasu spędzali poza domem. Dlatego starsze rodzeństwo opiekowało się młodszym. W domu było biednie, czasem trzeba było wymieniać się butami, żeby pójść do kościoła, ubranie dziedziczyło się po starszych.
Myślę, że wiele osób pamięta jeszcze takie czasy. W niektórych regionach świata to jednak nie przeszłość. To w Polsce sytuacja się zmieniła. Moi znajomi np. mają synów w wieku 10 i 13 lat. Każdy z braci ma własny komputer – żeby się nie kłócili – mówią ich rodzice...
A przecież warto od najmłodszych lat uczyć dzieci małych wyrzeczeń. Oddając swój dar, dziecko staje się bogatsze, bo wyzbywa się egoizmu. Starym, dobrym sposobem są adwentowe i wielkopostne skarbonki. Dzieci składają tam swoje ,,drobniaki’’, po to żeby ofiarować je komuś, kogo nie znają. W sercu dziecka rodzi się solidarność i miłość do drugiego człowieka, poparta autentycznym czynem – wyrzeczeniem. Trzeba im jednak ukazać, że dzielenie się to nie tylko trud, ale i satysfakcja, bo pomagając innym, same na tym zyskują. A dawanie sprawia radość. Dzielić się można nie tylko rzeczami, ale również swoją czułością, pomysłami, otwartością. Sobą.
Już przedszkolaka można prosić, żeby podzielił się nie tylko otrzymanymi słodyczami, ale również żeby wspólnie z bratem przygotował teatrzyk lub laurkę z okazji urodzin babci. Starszym dzieciom można także zaproponować udział w parafialnym lub szkolnym Kole Misyjnym.
Ważne jest również, by opowiadać dzieciom o historii własnej rodziny, o trudach i radościach, jak również o doświadczaniu wzajemnej pomocy. Dziecko lepiej doceni to, co ma, a co zostało wypracowane i podarowane mu przez innych. Łatwiej mu będzie także wyjść z pomocą. A w przyszłości będzie chciało naśladować przekazane mu wzorce.