- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Kobiece oblicze Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Drzemiąca potrzeba dawania
- WYCHOWANIE - Radość dzielenia się
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Młodzi światu
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam
- MISJE - Małe radości
- ROZMOWA Z... - Potrzebni i tu, i tam 2
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Geografia serca
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, Różana 5
- MISJE - Już ponad wiek - polskie misje salezjańskie
- MISJE - Szkoła na misjach
- W ORATORIUM - Rola animatora w życiu społecznym i w Kościele
- DUCHOWOŚĆ - Misja szukania
- DUCHOWOŚĆ - To dla mnie łaska
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- LISTY
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Sen o misjach
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, Różana 5
ks. Andrzej Król SDB
strona: 14
8 czerwca 2001 r. ks. generał J.E. Vecchi kanonicznie erygował dom pw. św. Józefa. Dom w myśl władz zakonnych został przeznaczony na działalność centrum młodzieżowego – ośrodka dla młodzieży trudnej.
Na początku lat osiemdziesiątych, kiedy to w seminarium salezjańskim w Krakowie odbyło się sympozjum: Jak przywracać młodzież trudną społeczeństwu i Kościołowi, zrodził się Salezjański Ruch Troski o Młodzież (Saltrom). Pierwsze lata działalności – to praca nieformalna, głównie z hipisami i nar-komanami. Jako stowarzyszenie Saltrom został zarejestrowany w 1992 r. Dwa lata później gmina Kraków przekazała kamienicę przy ul. Różanej 5 do celów działalności młodzieżowej na 20 lat użytkowania. Pod koniec lat 90. wyraźnie oddzielono działalność profilaktyczną od resocjalizacyjnej. Po sąsiedzku, w kamienicy przy Różanej 3 mieści się dziś ośrodek leczenia narkomanów, prowadzony przez inne stowarzyszenie – salezjanie są w nim kapelanami.
W domu przy Różanej 5 pracuje pięciu salezjanów, którzy opiekują się trzema istniejącymi tu stowarzyszeniami: Saltromem, Salosem i Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu. (SWM od początku swego istnienia mieścił się w domu przy Różanej, obecnie jednak stowarzyszenie jest w trakcie przeprowadzki do nowego lokum przy ul. Tynieckiej 39 w Krakowie). Ponadto salezjanie z Różanej animują pracę Piwnicy przy Dominikańskiej, gdzie odbywają się np. koncerty muzyki chrześcijańskiej (klub Ruah).
Dyrektorem wspólnoty jest ks. Wojciech Strzelecki, jednocześnie prezes Salosu; ks. Adam Parszywka jest prezesem SWM Młodzi Światu; ekonomem, a zarazem prezesem Saltromu jest ks. Andrzej Król; ks. Piotr Basista (Salos) i ks. Augustyn Szczerbiński (Saltrom) zajmują się pracą duszpasterską.
Na Różanej realizują się następujące inicjatywy:
– świetlica Świat Dziecka – popołudniowa przystań dla dzieci szczególnie wymagających opieki,
– oratorium
– darmowe korepetycje,
– indywidualne lekcje ze studentami i wolontariuszami (ok.150 tygodniowo),
– jachtklub Saltrom – rejsy mazurskie i morskie, obozy szkoleniowe, cotygodniowe spotkania (w tym roku minęło już 10 lat działalności jachtklubu),
– kaplica dostępna 24 godziny na dobę,
– gabinet rehabilitacji,
– praktyki studenckie – Saltrom jako niepubliczna placówka oświatowa przyjmuje studentów na praktyki indywidualne oraz zajęcia zorganizowane prezentujące działalność placówki (rocznie ok.700 studentów),
– poradnia wychowawcza dostępna codziennie,
– siłownia – zapisanych jest do niej ponad 100 chłopców,
– szkółka narciarska dla najmłodszych (wyjazdy w sezonie zimowym).
Ponadto Salos i Saltrom organizują ok. 25 turnusów wakacyjnych: sportowych, rekreacyjnych, żeglarskich, językowych – dla dzieci, młodzieży oraz rodzin, łącznie dla ok. 1700 odbiorców.
J
an Paweł II jako młody poeta zapisał takie strofy: Być dobrym dla dobrych i dla tych, którzy nimi nie są – oto człowiek, sama dobroć. Starając się o wychowanie dobrych obywateli i dobrych chrześcijan, jesteśmy z młodymi i tego życzymy wszystkim salezjanom.