- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Ojcowie Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Oblicza konsekwencji
- WYCHOWANIE - Świadome rodzicielstwo
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Nasz dom
- ROZMOWA Z... - Nie mają czasu czekać
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Lublin
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Sanitariuszka Inka
- W ORATORIUM - Sposób na... seans filmowy
- W ORATORIUM - Etapy wzrostu w grupie VI
- MISJE - Inny świat
- MISJE - Wieści o Georginie
- MISJE - Orawa dzieciom Afryki
- DUCHOWOŚĆ - Duchowość Aleksandriny
- DUCHOWOŚĆ - Od dzieciństwa kochałem Boga
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Wychowanie do wdzięczności
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
MISJE - Orawa dzieciom Afryki
Katarzyna Dumańska
strona: 17
Połowa kwietnia to czas, kiedy Orawa budzi się do życia. Każdego roku jeden z niedzielnych poranków jest jakby cieplejszy, bardziej słoneczny, a to nie tylko za sprawą wiosny, ale głównie dzięki tradycyjnej już akcji Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Papieskich Dzieł Misyjnych, odbywającej się pod hasłem Orawa Dzieciom Afryki.
Pomysł organizacji imprezy zrodził się w 2002 r. w głowie wolontariuszki SWM i jednocześnie Orawianki rodem z Jabłonki – Jadwigi Karlak, która postanowiła zaangażować lokalną społeczność w pomoc Afrykańczykom, których życie miała okazję poznać podczas 3-miesięcznej pracy w Malawi. Jej entuzjazm i determinacja okazały się wystarczająco silne, by udzielić się nie tylko kościelnym i świeckim władzom Jabłonki i okolic, ale głównie mieszkańcom, którzy obecnie nie wyobrażają sobie wiosny bez misyjnego akcentu.
Orawa Dzieciom Afryki – to trwające jeden dzień wydarzenie, obejmujące 11 parafii dekanatu Jabłonka. Na tym terenie przez całą niedzielę głoszone są świadectwa misyjne misjonarzy i wolontariuszy świeckich połączone z kwestą przy kościołach.
Główny sztab akcji mieści się jednak w Zespole Szkół w samej Jabłonce, gdzie, dzięki gościnności dyrekcji, odbywa się prezentacja Wystawy Misyjnej i aukcja afrykańskich eksponatów i zdjęć. Finał imprezy – to charytatywny koncert muzyki, będący okazją do spotkania się folkowego brzmienia Podhala z rdzennie afrykańskimi rytmami, przy których wesoło bawią się zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy. W tym roku Orawa połączyła się z Afryką 10 kwietnia, a mieszkańcy jak zwykle nie zawiedli. Dochód z zeszłorocznej akcji pomógł wybudować przychodnię medyczną w Kiabakari w Tanzanii. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona w części na wyposażenie tejże przychodni, a w części na budowę kościoła w miejscowości Nkhotakota w Malawi.
Orawa Dzieciom Afryki – to najlepszy dowód na to, że wystarczy pomysł, zapał i trochę dobrych chęci, by pomóc potrzebującym na misjach i jednocześnie choć na jeden dzień odmienić życie lokalnej społeczności.