- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Ojcowie Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Oblicza konsekwencji
- WYCHOWANIE - Świadome rodzicielstwo
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Nasz dom
- ROZMOWA Z... - Nie mają czasu czekać
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Lublin
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Sanitariuszka Inka
- W ORATORIUM - Sposób na... seans filmowy
- W ORATORIUM - Etapy wzrostu w grupie VI
- MISJE - Inny świat
- MISJE - Wieści o Georginie
- MISJE - Orawa dzieciom Afryki
- DUCHOWOŚĆ - Duchowość Aleksandriny
- DUCHOWOŚĆ - Od dzieciństwa kochałem Boga
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Wychowanie do wdzięczności
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Lublin
ks. Adam Paszek SDB
strona: 12
Obecność salezjanów w Lublinie sięga 1927 r., kiedy to Tadeusz Weisberg, właściciel pochodzących z XVII w. ruin pofranciszkańskiego kościoła i klasztoru przy ul. Kalinowszczyzna, przekazał je Zgromadzeniu Salezjańskiemu.
Lata przedwojenne – to przede wszystkim odbudowa zrujnowanego klasztoru i kościoła. Po wojnie salezjanie kontynuowali swoją działalność wychowawczo-duszpasterską, jednakże w mocno ograniczonym zakresie. Znaczna część pomieszczeń została bowiem w latach pięćdziesiątych zajęta przez władze państwowe. Pomimo tych trudności do 1954 r. funkcjonowała prowadzona przez salezjanów bursa dla chłopców. Jednym z jej wychowanków był bp Ryszard Karpiński.
W związku z rozrastającym się osiedlem mieszkaniowym na Kalinowszczyźnie i coraz większymi potrzebami duszpasterskimi podjęto, zakończone sukcesem, starania o odzyskanie zajętych przez państwo pomieszczeń. Odpowiadając na potrzeby duszpasterskie, abp Bolesław Pylak 20 grudnia 1979 r. erygował parafię salezjańską pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Srebrny Jubileusz tego wydarzenia parafia obchodziła w grudniu 2004 r.
Dziś praca salezjanów na Kalinowszczyźnie ma potrójny wymiar: parafialny, młodzieżowy i naukowy. Parafia, licząca ponad 9000 wiernych, obok codziennej posługi duszpasterskiej skupia ok. 500 osób w następujących grupach: Akcja Katolicka, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Zespół charytatywny, Chór parafialny, Legion Maryi, Neokatechumenat, Wspólnota Krwi Chrystusa, grupy różańcowe i Współpracownicy Salezjańscy.
Jak w każdej salezjańskiej placówce, praca z młodzieżą ma charakter priorytetowy i koncentruje się w Oratorium, na które składają się różne grupy dziecięce i młodzieżowe. Oratorium wychodzi do dzieci i młodzieży z bogatą ofertą spędzania wolnego czasu i pogłębiania życia religijnego. Obok codziennej pracy każdego roku organizowane jest również zimowisko oraz wypoczynek wakacyjny.
Życie liturgiczne parafii ubogacają: grupa ministrantów i lektorów oraz schola dziecięca i zespół młodzieżowy. Istnieją również Dziecięca Grupa Różańcowa i Dziecięce Koło Misyjne. Najbardziej prężnie rozwijającą się grupą jest obecnie Salezjańska Świetlica Środowiskowa im. św. Dominika Savio. Studenci natomiast gromadzą się na spotkaniach w ramach działającego już ponad 30 lat Duszpasterstwa Akademickiego Quo Vadis.
Jednym z czynników, które gromadzą młodzież, jest także sport. Przy parafii istnieją dwie prężnie działające i odnoszące sukcesy grupy sportowe, które obejmują swą troską ok. 200 dzieci i młodzieży. Są to Salezjańska Organizacja Sportowa Kalina oraz Salezjańska Liga Piłkarska.
Inną znaczącą formą obecności salezjańskiej w Lublinie jest praca naukowo-dydaktyczna na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie ostatnich 30 lat wielu salezjanów z czterech inspektorii polskich poprzez pracę dydaktyczną, dorobek naukowo-badawczy oraz pełnienie ważnych i odpowiedzialnych funkcji w strukturach uczelni wniosło i nadal wnosi niezaprzeczalny wkład w rozwój nauki polskiej.
Nie sposób na kilku stronach ukazać w pełni bogactwa pracy kilku pokoleń salezjanów. Szerzej o historii tego dzieła mówi pozycja książkowa: 75 lat salezjanów na Kalinowszczyźnie w Lublinie 1927-2002 pod redakcją ks. J. Gocko i ks. A. Paszka. Natomiast na bieżąco pracę salezjanów można śledzić na stronie internetowej www.sdb.lublin.pl.
Salezjanie pracujący w Lublinie:
ks. Edward Lisowski - proboszcz i opiekun grup parafialnych: Żywy Różaniec, Neokatechumenat, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Wspólnota Krwi Chrystusa
ks. Jerzy Szkiert - wikariusz parafialny, administrator domu, opiekun Legionu Maryi
ks. Kazimierz Drozd - katecheta, dyrektor Oratorium i świetlicy środowiskowej, prezes SALOS
ks. Mirosław Łubiarz - kierownik katechizacji i opiekun Służby Liturgicznej
ks. Adam Paszek - przełożony wspólnoty, opiekun SWS, duszpasterz akademicki, wykładowca w Seminarium Salezjańskim w Krakowie
ks. Krzysztof Butowski - doktorant KUL (filozofia)
ks. dr hab. Jerzy Gocko - wykładowca (teologia moralna) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Seminarium Salezjańskim w Krakowie
ks. Wojciech Gretka - doktorant KUL (filozofia) i wykładowca w Seminarium Salezjańskim w Krakowie
ks. Roman Kot - doktorant KUL
ks. Jakub Kręcioch - pracownik Towarzystwa Naukowego KUL
ks. prof dr hab. Stanisław Kulpaczyński - wykładowca katechetyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
ks. prof dr hab. Andrzej Maryniarczyk - wykładowca filozofii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Seminarium Salezjańskim w Krakowie, redaktor Encyklopedii Filozofii
ks. prof dr hab. Ryszard Rubinkiewicz - wykładowca Pisma świętego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Seminarium Salezjańskim w Krakowie, członek Papieskiej Komisji Biblijnej
ks. dr Tadeusz Szaniawski - kapelan sióstr salezjanek w Garbowie
ks. dr Waldemar Żurek - dyrektor bursy studenckiej i pracownik Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych, wykładowca historii kościoła w Seminarium Salezjańskim w Krakowie