- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Ojcowie Kościoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Oblicza konsekwencji
- WYCHOWANIE - Świadome rodzicielstwo
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Nasz dom
- ROZMOWA Z... - Nie mają czasu czekać
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Lublin
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Sanitariuszka Inka
- W ORATORIUM - Sposób na... seans filmowy
- W ORATORIUM - Etapy wzrostu w grupie VI
- MISJE - Inny świat
- MISJE - Wieści o Georginie
- MISJE - Orawa dzieciom Afryki
- DUCHOWOŚĆ - Duchowość Aleksandriny
- DUCHOWOŚĆ - Od dzieciństwa kochałem Boga
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO - Wychowanie do wdzięczności
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB - redakor naczelny
strona: 3
Mimo że żadna instytucja wychowawcza nie zastąpi właściwie funkcjonującej rodziny, są sytuacje, kiedy opieka zastępcza staje się nieodzowna. Wbrew potocznej opinii stosunkowo rzadko jej przyczyną jest śmierć rodziców, a o wiele częściej rodzinne kryzysy: choroby, nałogi, brak środków utrzymania, wychowawcza nieporadność rodziców.
Czasy „sierocińców” – zakładów wychowawczych dla dużej liczby wychowanków minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wysiłki osób i instytucji organizujących różne formy opieki zastępczej zmierzają ku temu, by jak najbardziej przypominały one rodzinę, stąd coraz większe znaczenie mają rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, rodziny adopcyjne. Co więcej, często praca wychowawców i terapeutów dotyczy nie tylko samych wychowanków, ale jest równocześnie współpracą z rodziną naturalną. Nie tylko nie chce separować – poza koniecznymi przypadkami – ale zakłada uzdrawianie wzajemnych relacji.
Choć praca z wychowankami domów dziecka nie należy do głównego nurtu działań wychowawczych podejmowanej przez salezjanów, salezjanki czy inne grupy Rodziny Salezjańskiej, to wśród różnorodnych jej form znajdują się także takie, jak ten w Kiełczowie, o którym możecie przeczytać na stronie 6.
Nie da się odtworzyć rodziny naturalnej dla tych młodych ludzi, którzy ją utracili, ale przy profesjonalizmie, dobrej woli i miłości wychowawców można przekazać jej klimat i niezbędne elementy, które w przyszłości pozwolą wychowankom kiedyś założyć własne rodziny. Zapewne bardziej niż inni będą mieli trudności w odnajdywaniu właściwych postaw i zachowań, budowaniu zdrowych relacji, ale te problemy do końca nie omijają nikogo.