facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2019 - wrzesień
Abecadło mediów

ks. Marek Lis

strona: 21



A

Abecadło. By nauczyć się czytać i pisać, dziecko potrzebuje pomocy mamy albo nauczyciela, by w niełatwym wysiłku alfabetyzacji nie tylko rozpoznawać litery i słowa, lecz również ich sens, właściwy dla szczególnych języków. Inaczej przecież trzeba czytać słowa „dom”, „H2O”, „E= mc2”. A jak odczytać codziennie stosowane techniczne i informatyczne terminy: „http”, „HDMI”, „Mpix” czy „NFC”?
Niestety, system edukacji bardzo rzadko przygotowuje do rozumienia komunikatów jeszcze bardziej złożonych, które nieprzerwanym strumieniem płyną z mediów, z towarzyszących nam każdego dnia ekranów domowych i urządzeń przenośnych. W programach szkolnych brakuje systematycznego wprowadzenia do rozumienia mediów, które określa się mianem edukacji medialnej: zatem powinna się ona stać zadaniem rodziców.

Święty Jan Paweł II, zwany papieżem mediów, często poświęcał uwagę światu komunikacji społecznej. Jednym z ostatnich jego dokumentów był w lutym 2005 r. list „Szybki rozwój”. Co roku, przed zbliżającym się Światowym Dniem Komunikacji Społecznej, w Polsce obchodzonym w 3. niedzielę września, papież ogłaszał specjalne orędzie na ten dzień. Wśród podejmowanych tematów, które dotyczyły odbiorców i nadawców, roli mediów (od radia po internet, od prasy po telewizję i kino), wielokrotnie podkreślał potrzebę edukacji, przygotowania do rozumienia mediów i sposobów ich oddziaływania.

Jak pokazują autorzy najnowszych publikacji, m.in. Nicholas Carr, Manfred Spitzer czy Jean M. Twenge, internet – a zwłaszcza smartfony, które towarzyszą nam od zaledwie 12 lat! – nie tylko dają nam błyskawiczny dostęp do informacji czy pozwalają na bycie w nieustan¬nym kontakcie z innymi, ale także zmieniają sposoby myślenia, tworząc zupełnie nowe pokolenie „cyfrowych tubylców”, zwane iGen. W tej rubryce będziemy co miesiąc przyglądać się światu mediów i filmu, ucząc się litera po literze abecadła mediów. 