- Trzy wspaniałe historie i serce, które nie zapomina
- Od redakcji
- Świętość trzeba starać się naśladować
- Jan Paweł II rozmawia z rodzinami
- Jakich nauczycieli lubią uczniowie
- BANGLADESZ: Wielka radość w Joypurhat
- MONGOLIA PODRĘCZNIKI DLA DZIECI Z SIEROCIŃCA W UŁAN BATOR
- Nauka Mistrza z Nazaretu
- POJĘCIE I ROZUMIENIE autorytetu
- Jan Paweł II o znaczeniu rodziny w przestrzeni medialnej
- Abecadło mediów
- Zaniedbanie w rodzinie
- O mistrzostwie pedagogicznym słów kilka...
- „Czarne i białe”
- Dwa skrzydła do nieba
- Pierwsze ofiary wojny z grona salezjanów
- Co by było, gdyby…
- Niebezpieczne zabawy
BANGLADESZ: Wielka radość w Joypurhat
Marta Kolber
strona: 14
Po niemal dwóch latach budowy zostało oficjalnie otwarte Centrum Don Bosco – przedszkole, szkoła podstawowa i internat w jednym budynku.
Jesteśmy w Bangladeszu zaledwie kilka dni. Na każdym kroku towarzyszą nam ciekawskie spojrzenia, ludzie pokazują palcami naszą skórę i dotykają jej ukradkiem. Za nami pierwsze próby nawiązania relacji i opanowania prostych słów w języku bengalskim. Przywitał nas napis „Welcome at home” i rzeczywiście z każdym kolejnym dniem naszej misji czujemy się tu coraz bardziej jak w domu. Wczoraj, 26 lipca, po niemal dwóch latach budowy, zostało oficjalnie otwarte Centrum Don Bosco – przedszkole, szkoła podstawowa i internat w jednym budynku. Na parterze i dwóch piętrach znajdują się sale lekcyjne, pokoje chłopców przygotowujących się do salezjańskiego seminarium i duży hol, w którym odbywać się będą zajęcia w ramach oratorium. Oratorium w Joypurhat prowadzone jest już od wielu lat. Co tydzień gromadzi się w nim około dwieście dzieci, nie tylko z rodzin chrześcijańskich, ale również muzułmańskich i hinduistycznych. Wiele z nich mieszka w pobliskich slumsach. W porze suchej zajęcia mogą odbywać się na zewnątrz, jednak w porze deszczowej jest to niemożliwe. Z tego powodu pojawiła się potrzeba znalezienia miejsca do spotkań dzieci i młodzieży. Budowa centrum młodzieżowego rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku od uroczystego poświęcenia i zalania fundamentów. Od dnia przyjazdu do Joypurhat mogłyśmy poczuć atmosferę oczekiwania na ten ważny dzień. Kobiety zgromadziły się na wspólnym gotowaniu posiłku, mężczyźni budowali zadaszenie nad placem wokół kościoła, dzieci ćwiczyły tańce i przymierzały tradycyjne stroje. Dla nas dzień poprzedzający otwarcie centrum młodzieżowego był przede wszystkim lekcją współpracy pomimo różnic kulturowych i bariery językowej. Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od przywitania biskupa Gervasa Rozario. Towarzyszył temu tradycyjny śpiew i taniec przy akompaniamencie gry na tablach, czyli regionalnych bębnach. Gość został również obsypany kwiatami. Po poświęceniu nowo wybudowanego centrum młodzieżowego biskup przewodniczył Eucharystii, podczas której udzielił kilkunastu osobom sakramentu bierzmowania. Uroczystość zakończył program kulturalny i wspólny posiłek. Wczorajsze wydarzenie było dla mnie okazją do wspomnienia Niedzieli Misyjnej sprzed niemal dwóch lat, podczas której w kilkunastu krakowskich parafiach dzieliliśmy się świadectwem oraz kwestowaliśmy do puszek na budowę szkoły w Bangladeszu. Wówczas nie pomyślałabym nawet, że kiedyś właśnie tutaj będzie mi dane posługiwać. Jestem ogromnie wdzięczna, że dane mi było zobaczyć tak namacalnie owoc swojej pracy wyrażonej w prostych czynnościach: stanięciu z puszką przed kościołem, wręczeniu ulotki, powiedzeniu kilku słów o misjach. Czasami moje zaangażowanie w wolontariat w Polsce wydawało mi się nieistotne, kiedy słyszałam o misjach w dalekich krajach. Zdarzało mi się miewać poczucie, że proste działania nie mają żadnego znaczenia. Wczorajszy dzień pokazał mi jednak, że to właśnie te drobne gesty mogą zbudować wielkie dzieła.
Obecnie na rzecz misji w Bangladeszu realizowane są trzy projekty: Wykonanie instalacji elektrycznej
Projekt jest kontynuacją tego realizowanego w ubiegłym roku – budowa skrzydła szkoły i Centrum Młodzieżowego Joypurhat. Kolejnym krokiem w ukończeniu centrum jest wykonanie instalacji w całym budynku, dlatego bardzo prosimy o pomoc w dofinansowaniu tego projektu.
Wspieraj projekt: www.swm.pl/blog/cause/wykona¬nie-instalacji-elektrycznej
Naczynia liturgiczne dla Bangladeszu
Możemy pomóc chrześcijanom w Bangladeszu i podarować potrzebne przedmioty liturgiczne lub wesprzeć projekt finansowo. Można również podarować potrzebne naczynia liturgiczne, dostarczając je do biura Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, a my przekażemy to misjonarzowi.
Wspieraj projekt: www.swm.pl/blog/cause/naczynia-liturgiczne-dla-parafii-w-bangladeszu
Adopcja Miłości dla Bangladeszu
Adopcja Miłości to projekt, którego podstawowym celem jest zapewnianie ubogim dzieciom z różnych części świata edukacji. Projekt jest prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu. Obecnie wspieramy dzieci znajdujące się w placówkach w: Malawi, Kenii, Boliwii, Syrii, Iraku, Bangladeszu oraz na Ukrainie.
Wspieraj projekt: www.swm.pl/bangladesz-adopcja-milosci