facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2019 - czerwiec
Sposobów NA TANIĄ WAKACYJNĄ ROZRYWKĘ jest mnóstwo!

Grażyna Starzak

strona: 4




CO ZAPROPONOWAĆ dzieciom i młodzieży na wolny od nauki czas?


Tegoroczne wakacje będą dłuższe niż zwykle. Koniec roku szkolnego zaplanowano na 21 czerwca, jednak dzień wcześniej jest Boże Ciało, więc część szkół organizuje zakończenie roku już 19 czerwca. Warto więc odpowiednio wcześnie pomyśleć o rodzinnym wyjeździe oraz zaplanować dzieciom i młodzieży wolny czas.

Atrakcje w okolicy

Za wakacjami tęsknią zarówno dzieci, jak i dorośli. O ile nasze dwa, trzy tygodnie urlopu mijają wyjątkowo szybko, o tyle dzieci mają o wiele więcej wolnego. I nie idą na kompromisy. Chcą skorzystać z wakacyjnego czasu najlepiej, jak się da. Sposobów na tanią i dostarczającą frajdy wakacyjną rozrywkę jest mnóstwo. Najważniejsza jest jednak obecność rodziców i czas, który poświęcają dzieciom. – Bez zainteresowania, miłości i troski bliskich nawet najbardziej luksusowy letni wypoczynek będzie niewiele wart. I na odwrót – w towarzystwie ukochanej mamy lub wszystkowiedzącego taty najzwyklejsze zbieranie muszelek staje się wspaniałą letnią przygodą – przekonuje Natalia Olszewska, redaktorka bloga dla rodziców. Wyjazdy całą rodziną na wakacje są bezcenne. Dzieci mają wtedy rodziców wyłącznie dla siebie. Jednakże wakacje trwają dwa miesiące, a w tym roku nawet dłużej. Dla rodziców często jest to nie lada kłopot, ponieważ muszą pogodzić codzienne chodzenie do pracy z jednoczesnym organizowaniem czasu swoim pociechom. Wycieczki do parków rozrywki czy półkolonie trochę kosztują. Co zatem zrobić, jeżeli nasz budżet jest ograniczony? Rozwiązanie jest proste – wystarczy znaleźć darmowe atrakcje dla dzieci w najbliższej okolicy. W wakacje niektóre instytucje kultury organizują warsztaty dla dzieci, filmowe „seanse pod chmurką”, teatrzyki, koncerty i spotkania. Warto korzystać z oferty miejscowego domu kultury, ponieważ często jest naprawdę atrakcyjna. Dzieci mają wtedy też okazję, by poznać rówieśników. Lista tych atrakcji jest zwykle na stronie internetowej danej placówki lub portalu konkretnego miasta.
Wakacje to dobry czas na przekonanie dzieci, że muzea i galerie sztuki nie muszą się kojarzyć z nudą. Warto przejrzeć letnie oferty muzeów w okolicy, ponieważ niektóre organizują wówczas darmowe spotkania dla dzieci. Warto także dowiedzieć się, w jakie dni obowiązuje wstęp wolny w muzeach i zaplanować wspólne popołudniowe zwiedzanie, uwzględniając ekspozycje, które mogą zainteresować dzieci i młodzież.

Innym ciekawym miejscem na wakacyjny relaks może być… biblioteka. Przez cały rok, również latem, organizowane są w tych placówkach „seanse” głośnego czytania ciekawych lektur, a nawet tematyczne warsztaty dla dzieci.

Bezpłatną wakacyjną atrakcją są różnego rodzaju festyny i koncerty. Latem są organizowane nawet w małych miejscowościach. Wstęp na wiele z nich jest bezpłatny. Tego typu wydarzenia mogą zachęcić do ruszenia się z domu nawet najbardziej leniwe na co dzień dzieci.

Domowe kino i pikniki

Pomysły na atrakcyjne wakacje w domu można znaleźć na portalach adresowanych do rodziców. Można tam m.in. przeczytać, że dobrym pomysłem na spędzenie czasu

z dzieckiem jest zorganizowanie domowego kina. W gronie rodzinnym, a jeszcze lepiej z zaprzyjaźnionymi młodymi widzami z innych domów dobrze jest obejrzeć film, przygotowując wcześniej pokój na wzór sali kinowej. A więc zakryć okna, ułożyć na sofie wygodne poduszki, zadbać o to, by do pokoju nie dochodził żaden hałas. Żeby wzmocnić efekt „kina w domu” można wcześniej, wspólnie z dziećmi, przygotować popcorn lub zdrowe przekąski, np. jabłkowe chipsy. Nie zapominajmy też o napojach. Schłodzona herbata z hibiskusa lub domowy kompot potrafią smakować równie atrakcyjnie jak coca-cola. Domowe kino to atrakcja prosta do zorganizowania w niemal każdych warunkach.

Czytając portale dla rodziców można się też dowiedzieć, że kolejną lubianą wersją wakacyjnego relaksu jest wspólne gotowanie. Czas spędzony z rodzicami w kuchni wspominamy nawet po kilkunastu latach. Wspólnie możemy przygotować proste muffinki lub zdrową, bo z małą ilością tłustych składników, pizzę. Wspólne z dziećmi chwile spędzone w kuchni można wykorzystać także na naukę zdrowych nawyków żywieniowych, wymyślanie śmiesznych rodzinnych powiedzonek i naukę samodzielności oraz tego, że przygotowanie smacznego posiłku wymaga pewnego wysiłku.

Wakacyjne weekendy można spędzić z dziećmi i młodzieżą, organizując rodzinny piknik. Na łące lub leśnej polanie są praktycznie nieograniczone możliwości organizowania gier i zabaw sportowych, takich jak: badminton, piłka nożna, siatkówka, bitwa wodna z użyciem woreczków lub balonów wypełnionych wodą, bieg na orientację czy puszczanie latawca. Pedagodzy radzą, by piknikowy kosz oraz inne atrakcje przygotowały same dzieci. Podkreślają też, że wspólny posiłek na łonie natury uczy doceniać małe przyjemności i jest inspirujący dla dzieci w różnym wieku. Przy okazji pikniku można zaproponować dzieciom spędzenie nocy pod namiotem. To nie lada gratka. Również dla nastolatków. Namioty nie są drogie. Można je też pożyczyć w miejscowym PTTK.

Dobrą formą aktywnego wypoczynku jest wycieczka rowerowa. By nie kręcić nudnych kółek po osiedlu, warto zadbać o interesującą trasę tej wyprawy. Jeśli nie mamy pomysłu, gdzie najlepiej byłoby się udać, z pomocą przyjdzie internet i mnóstwo interesujących opcji do wyboru. Wspólny z rodzicami wyjazd, choćby nawet dwu-, trzydniowy to frajda dla dzieci. Pod warunkiem, że odpowiednio – razem z dziećmi – przygotujemy się do niego. Najlepiej zacząć od wyboru miejsca. Trzeba przy tym brać pod uwagę wiek dziecka i dostosować program wyprawy oraz atrakcji – np. wizyt w aquaparkach, ogrodach zoologicznych, centrach nauki – do jego potrzeb.

Wakacje z dziadkami

W czasie wakacji warto też – co podkreślają specjaliści – zaproponować dzieciom wakacje u dziadków. Niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Do dziadków rodzice mogą wysłać pociechy, gdy sami nie mogą z nimi zostać w domu. Tak zrobili rodzice trojaczków z przesympatycznej książki wydawnictwa BIS „Wakacje u dziadków”. Mają je tam spędzić Laura, Amelia i Tymek. Na początku dzieci wcale nie są zadowolone z takiego stanu rzeczy. Kochają babcię i dziadka, ale bardzo tęsknią za rodzicami. Jednak babcia, jak to ona tylko

potrafi, umiejętnie odwraca ich uwagę. Wyprawa do lasu po poziomki w miejsce znane tylko dziadkowi, kupowanie kurczaków na targu, a nawet sprzątanie kościoła z babcią zakończone podziwianiem widoków z wieży okazują się wspaniałą przygodą. Ostatecznie cała trójka uznała, że wakacje u dziadków to wspaniale spędzony czas pełen wrażeń i przygód.

Jeszcze 20 lat temu wakacje z dziadkami, często na wsi, były w Polsce standardem. Teraz coraz więcej rodzin zwyczajnie nie ma do kogo pojechać z dziećmi na wieś. Dziadkowie poumierali. Inni członkowie rodziny uciekli do miasta. – A szkoda, bo wakacje na wsi mogą dać dziecku to, czego nigdy nie da mu miasto i czego nie nauczą go żadne książki. Wakacje z dziadkami, zwłaszcza gdy mieszkają oni na wsi, mają same plusy – zapewnia Magdalena Bil, psychoterapeutka z Gdańska. Zwraca też uwagę, że wakacje na wsi to m.in. kontakt ze zwierzętami. Dzieci uczą się, że hoduje się je nie tylko dla mięsa, ale że trzeba się nimi opiekować, dbać o nie, karmić i żyć z nimi.

To pomaga im nauczyć się empatii. – Przebywając na wsi dzieci mają również szansę doświadczyć, że praca człowieka związana jest ze zdobywaniem pożywienia. W mieście ich rodzice kupują mleko, ser, jajka w sklepie. Będąc na wsi ich pociechy widzą, ile zachodu, pracy trzeba włożyć, żeby zapewnić pożywienie mieszkańcom miast – mówi Magdalena Bil.

Obopólne korzyści

Wakacje u dziadków na wsi do dzisiaj dla wielu dzieci są dużą atrakcją. Nic dziwnego, jeśli na co dzień mieszkają w miejskich blokowiskach. Na wsi dzieci mają do dyspozycji większą przestrzeń, własne podwórko, możliwość obcowania ze zwierzętami czy pomocy w przydomowym ogródku. Wbrew pozorom dzieci nie traktują takich zajęć jak przykrych obowiązków. Ponieważ to, co jest dla nich nowe, zawsze wydaje im się atrakcyjne, nawet jeśli wymaga wysiłku. Warto więc zachęcić ich do wspólnego pielenia grządki, karmienia kur czy zrywania jabłek z drzew.

Wakacje na wsi nie powinny się jednak ograniczać do podglądania zwierząt w zagrodzie i drobnych prac gospodarskich. Warto proponować dzieciom wspólne wycieczki rowerowe, spacery po okolicy, wyprawy do lasu na jagody, a nieco starszym – na ryby. To najbardziej wskazane, bo niezbyt wyczerpujące formy aktywności ruchowej, które mają dobry wpływ na ogólną kondycję dziecka, układ oddechowy i krążenia.

Wspólne wakacje dziadków z wnukami są korzystne dla wszystkich pokoleń. Rodzice mają poczucie, że dzieci są bezpieczne i dobrze się bawią. A co mają dziadkowie? Przede wszystkim kontakt z wnukami, bliższe poznanie ich charakteru i potrzeb. Mogą się też dowiedzieć, co nowego w świecie młodych. Jakie są trendy w modzie, muzyce i na co się chodzi do kina. Okazuje się, że dziadkowie często znacznie lepiej dogadują się z wnukami niż ich rodzice. Udowodniono, że dziadków i wnuki wiele łączy. Poza tym dzisiejsi dziadkowie byli pierwszym pokoleniem, w którym matki tak licznie decydowały się podejmować pracę. Teraz, będąc nadal aktywnymi, starają się dać wnukom to, czego być może nie mogli dać własnym dzieciom – więcej uwagi i wspólnie spędzanego czasu. A wspólnie spędzony czas przynosi korzyści wszystkim pokoleniom. 