- Aby na świecie każdego dnia odradzało się piękno
- Od redakcji
- Wychowanie bez wartości jest jak pusty dzwon. Bez serca.
- Peru: Pustynia, która kwitnie
- Aleksandra Nurzyńska
- Boliwia. Miłość na drodze
- Czad. Pierwszy dzwonek w Czadzie
- Włączmy się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży
- Znaleźć drogę do ich serca
- Salezjanie w Powstaniu Warszawskim
- O grzechu
- Nie straszyć spowiedzią
- Kiedy dzieci nam się nie podobają
- Być ojcem
- Bóg naszym wychowawcą
- Adaptacja w gimnazjum
- Lekcja 8. Temat: Dobry plan jest warunkiem dobrej pracy.
- Stawiał na wartości
- Siedem dróg do szkolnego sukcesu
- Nieświadome wejście w zło
- Kościół, Woodstock i monolog
Włączmy się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży
Grażyna Starzak
strona: 13
Akcja „Bilet dla brata”, „Cz@t ze Słowem”, projekty o intrygujących nazwach – B>M i L4 – to tylko niektóre inicjatywy, które mają przygotować polską młodzież do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku. Prócz ogólnokrajowych
Prócz ogólnokrajowych projektów są jeszcze lokalne, zainicjowane przez poszczególne diecezje i parafie. Jeden z nich to spotkania z niezwykłymi ludźmi, pod tytułem „Świadkowie”, organizowane przez Oratorium im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Udział Rodziny Salezjańskiej w przygotowaniach do ŚDM nie kończy się na szczeblu lokalnym. Biskupi zaprosili salezjanów do współpracy w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży. – Udział w przygotowaniach jest poważnym wyzwaniem, ale również wyrazem zaufania Kościoła do nas – mówi ks. Adam Parszywka, który wraz z ks. Tomaszem Kijowskim bierze udział w pracach komitetu organizacyjnego ŚDM.
„Cz@t ze Słowem” ta inicjatywa ma pomóc młodym w poznaniu Pisma Świętego. Zachęca do cotygodniowego rozważania niedzielnej ewangelii. Program, rozłożony na trzy lata, jest zachętą dla probosz-czów, by zebrać młodych z parafii i stworzyć małe grupy, w których będą się oni spotykać i rozważać Pismo Święte. Przygotowane z tej okazji materiały pozwalają też, by młodzi sami organizowali się i co miesiąc rozmawiali na ważne dla nich tematy, jak tożsamość, rodzina, godność, przyjaźń. Uzupełnieniem spotkań w grupach są tygodniowe medytacje biblijne do osobistego rozważenia oraz komentarze wideo do niedzielnych ewangelii przygotowane przez młodych.
– W wielu parafiach już powstały małe grupy formacyjne, które co miesiąc „zasiadają do stołu Słowa Bożego” – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Spotkaj świętego i kup bilet dla brata
Ciekawą propozycją duchowego przygotowania do ŚDM jest projekt B>M, czyli „BYĆ to więcej niż MIEĆ”. W ramach tej inicjatywy organizatorzy przygotowali harmonogram „spotkań ze świętymi”, którzy dawali przykład ewangelicznego ubóstwa. Młodzi, co miesiąc, będą „spotykać się”, uczestnicząc w specjalnie dla nich przygotowanych konferencjach z postaciami wielkich świętych, m.in. z Janem Pawłem II, św. Kingą i św. Faustyną Kowalską.
Celem kolejnego ogólnopolskiego projektu, który nosi nazwę – „Bilet dla brata”, jest zebranie pieniędzy dla młodzieży zza wschodniej granicy, która chciałaby przyjechać do Polski na ŚDM, ale nie ma pieniędzy. Ani na podróż, ani na pobyt w naszym kraju. – Ta akcja to pomysł wolontariuszy, którzy w ten sposób odpowiedzieli na prośbę polskich biskupów o pomoc młodym pielgrzymom ze Wschodu. ŚDM w Krakowie to być może jedyna szansa dla tej młodzieży, aby spotkać się z papieżem – wyjaśnia Dorota Abdelmoula z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Środki na „Bilet dla brata” są zbierane na kilka sposobów. Jednym z nich jest płyta „cegiełka”, na której znani polscy muzycy śpiewają wiersze Karola Wojtyły. CD jest dostępne w parafiach oraz w sklepach muzycznych. W niektórych diecezjach wolontariusze ŚDM zbierają pieniądze „dla brata”, dając krótkie recitale na zakończenie nabożeństw w kościołach w intencji ŚDM w Krakowie. W wielu parafiach wystawia się specjalne puszki, do których można zbierać datki na ten cel. Na dofinansowanie pobytu w Polsce mogą liczyć młodzi z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Turkmenistanu.
„Świadkowie. Wiary. Nadziei. Miłości”.
Inicjatywy w ramach duchowych przygotowań do ŚDM są również podejmowane na szczeblu lokalnym. Salezjanie z Oświęcimia organizują cykliczne spotkania pod hasłem: „Świadkowie. Wiary. Nadziei. Miłości”. Bohaterami pierwszego z nich: „Świadkowie Wiary”, byli dwaj chłopcy z Białegostoku. Jacek i Piotrek, pomimo młodego wieku, mieli wiele na sumieniu. Kradli, odurzali się narkotykami, uczestniczyli w burdach organizowanych przez młodzieżowe gangi. Do czasu, gdy na ich życiowej drodze pojawił się Bóg, który „nauczył” ich, że ta droga prowadzi donikąd i nie warto nią kroczyć. Jacek i Piotrek opowiadali młodym ludziom o swoich przeżyciach prostymi słowami, ale tak sugestywnie, że niektórzy ze słuchających mieli łzy w oczach.
„Świadkiem Nadziei”, zaproszonym do Oświęcimia, była siostra Anna Bałchan, założycielka stowarzyszenia „PoMoc dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej”, które od 2001 roku działa w Katowicach. W ciągu ostatnich lat udało jej się zmienić życie dziesiątek kobiet i dzieci ofiar przemocy domowej, handlu ludźmi i przeżywających kryzys w związku z utratą pracy. – Siostra Anna udowodniła nam, że Bóg pomaga ludziom podnieść się po naprawdę traumatycznych przeżyciach. Wlała w nasze serca nadzieję, że nigdy nie jesteśmy pozostawieni sami sobie – wspomina uczestnicząca w spotkaniu Dominika Grześko.
Przestrzeń dzieł z całego świata
Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej inicjatywie, która będzie ukoronowaniem duchowych przygotowań do ŚDM. Ta inicjatywa to Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji, które będzie działać w czasie dni w Krakowie. Ma być w założeniu organizatorów „przestrzenią wspólnot i dzieł z całego świata, które chcą razem ewangelizować podczas krakowskiego ŚDM”. Powstanie jako miasteczko namiotowe z pięcioma scenami oraz pawilonami i innymi miejscami, w których poszczególne wspólnoty będą prezentować swoje inicjatywy ewangelizacyjne. Każda ze wspólnot będzie wychodzić na ewangelizację Krakowa. – Ja też tam zamieszkam, jestem z pokolenia, które jeszcze umie rozbić namiot – zapowiedział bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.
W centrum będą się odbywać prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, spektakle teatralne. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zachęca do zgłaszania pomysłów na działalność tego niezwykłego miasteczka. Pierwsze zgłoszenia już są. Z Polski, ale także m.in. z Francji, Chin czy Singapuru. – Światowe Dni Młodzieży to napływ ludzi z całego świata. Chcemy, aby ci ludzie mieli możliwość usłyszenia Dobrej Nowiny. Sam Kraków też potrzebuje głoszenia Pana Jezusa, bo w tych dniach stanie się stolicą młodzieży – twierdzi ks. Artur Godnarski z komitetu organizacyjnego ŚDM. ■
XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016. Poprzedzą je dni w diecezjach między 20 a 25 lipca 2016. Hasłem spotkania młodych z papieżem będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
– Chcemy w czasie, który pozostał do ŚDM, tak uformować młodych ludzi, żeby stworzyli autentyczną wspólnotę. Otwarcie się na młodzież to szansa dla duszpasterstwa parafialnego, dla poszczególnych Kościołów.
ks. Andrzej Policht, dyrektor Oratorium im św. Jana Bosko w Oświęcimiu.