- Zacznijmy ich natychmiast nauczać o brzydocie grzechu i szlachetności cnoty
- Od redakcji
- Dobry katolik, uczciwy obywatel, patriota
- 10 dobrych rad dla wychowania obywatelskiego i patriotycznego
- Bangladesz Kościoły z bambusa
- Peru Pan Bóg przeprowadził się do slumsów
- Boliwia Tworzymy jedną rodzinę
- Nauczyciel: Wypalony, sfrustrowany, niezrozumiany
- Walka dobra ze złem
- Dziecko w poszukiwaniu szczęścia
- Rozmowa o szczęściu
- Inwestycja w nadzieję
- Harcerstwo: Kuźnia charakterów
- Zgodnie z nauką Soboru Trydenckiego
- Wychowanie integralne
- Paranauka w szkołach
- Media, manipulacja i grzechy ludzi Kościoła
Od redakcji
ks. Adam Świta salezjanin, redaktor naczelny
strona: 3
Ksiądz Bosko miał wyraźną świadomość społecznej doniosłości swego dzieła. Nie wiążąc się z żadną ideologią i polityką partyjną, odrzucamy wszystko, co przyczynia się do nędzy, niesprawiedliwości i przemocy, a współpracujemy z wszystkimi, którzy budują społeczeństwo bardziej godne człowieka (z Konstytucji salezjańskich, art. 33).
W drugiej połowie XX wieku papież Paweł VI w encyklice Populorum progressio (1967) zachęcał katolików do uczestniczenia w budowie świata bardziej ludzkiego, poprzez wspólne działania wszystkich w zagadnieniach ekonomicznych, społecznych, duchowych i kulturalnych.
W wyniku zachodzących zmian zrozumiano, że polityka oznacza poszukiwanie i służbę dobru wspólnemu. Dlatego żaden obywatel nie może się od niej uwolnić i odmówić swojego wkładu, także przez udział w wyborach.
Wszelkiego rodzaju wydarzenia, które uczą prawdy, uczciwości, sprawiedliwości i pokoju powinniśmy wspierać i w nich uczestniczyć. To one pomagają młodym odkrywać znaczenie, dobro i wartość domu rodzinnego, przynależność do grupy parafialnej, poczucie wspólnoty z narodem i ojczyzną.