- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Matusia Małgorzata (1788-1856)
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Dokąd zmierzasz Internecie?
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Fikcyjne więzi
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. NiE-obecność?
- WYCHOWANIE - Z DRUGIEJ STRONY. W dobrym celu
- ROZMOWA Z... Krynica totalnego chaosu
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Odwaga logowania
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Dotrzymać młodym KROKU
- POD ROZWAGĘ. Kup pan cegłę
- POKÓJ PEDAGOGA. Samodzielny wyjazd
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- BIOETYKA. Byłam mężczyzną
- DUCHOWOŚĆ. Ukrzyżowany Krzyż
- MISJE. Ksiądz Bosko w afrykańskim buszu
- MISJE. Posania misyjne
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Ewangelia według św. Jana
- PRAWYM OKIEM. No to jesteśmy mniejszością. Seksualną!
MISJE. Posania misyjne
ks. Maciej Makuła SDB
strona: 19
Na Mszy świętej widziałem rolników o twardych, spracowanych dłoniach. Stali z tyłu kościoła pod chórem. To była niewielka wioska na Podlasiu. W pewnym momencie przynajmniej dwudziestu z nich zaczęło szlochać i wycierać łzy rękawami długich flanelowych koszul.
Posłanie misyjne to święto całej parafii. Młody człowiek, który jedzie na misje, otrzymuje z rąk księdza proboszcza krzyż misyjny – znak ewangelicznego posłania. Wolontariusz wyjeżdża z ramienia Kościoła. Nie jest samotnym atomem albo pojedynczą sarenką, która odłączyła się od stada. On jest częścią Kościoła katolickiego. Posłanie ma przede wszystkim wymiar ewangelizacyjny. Kolejni młodzi ludzie dowiadują się o możliwości wyjazdu na misje dla świeckich. Proboszczowie są bardzo życzliwi. Wierzą, że to Duch Święty rozpalił serce jednej z ich owieczek. Natomiast parafianie szlifują swoje myśli o Bogu i odkrywają na nowo, że Kościół ma wymiar misyjny.
Są posłania małe i duże. A raczej małe i duże parafie. Parafia w Drelowie na Podlasiu licząca tysiąc dwustu mieszkańców i osiemnastotysięczna w Józefowie koło Warszawy. Na posłaniu misyjnym wolontariusza zawsze obecny jest salezjanin z Ośrodka Misyjnego. Wolontariusze przygotowują się do misji w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie, w którym Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco jest jednym z sektorów działalności.
W roku 2011 z ramienia Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, na roczną misję wyjechało dziewięcioro wolontariuszy: Katarzyna, Anna, Anna i Dorota do Peru; Katarzyna, Alicja, Anna i Joanna do Zambii oraz Wojciech do Ugandy.