- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Powołanie
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Kto tu jest nienormalny?
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Media szanse i zagrożenia
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Zamiast telewizji
- ROZMOWA Z ... Manipulacje będą trudniejsze
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Przy okazji jubileuszu
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Dziesięć lat w służbie charyzmatowi
- POKÓJ PEDAGOGA. Zakazany makijaż
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- POD ROZWAGĘ. Kult a kultura
- ZDROWA MEDYCYNA - BIOETYKA. Zło etyczne antykoncepcji
- DUCHOWOŚĆ. Historia podniesionego
- MISJE. Mój dom w Andach
- MISJE. Oczy na Ghanę
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Bezbłędność PISMA ŚWIĘTEGO
- PRAWYM OKIEM. Wybory fundamentalne
MISJE. Oczy na Ghanę
Agnieszka Mazur SWM Młodzi Światu
strona: 23
Kraje Afryki dotykają problemy, których większość z nas jest świadoma: ubóstwo, głód, rozprzestrzeniające się choroby, wojny, analfabetyzm, przemoc. Sama jednak świadomość na niewiele się zda. Dając jednak ciekawe propozycje rozwoju młodzieży, daje się szansę całemu krajowi. Ghana jest tego przykładem.
Ghana, kraj leżący w Afryce Zachodniej, nie od dziś boryka się z rozprzestrzeniającym się HIV i AIDS, szczególnie wśród młodzieży. Dostępne na każdym kroku narkotyki potęgują jeszcze problem. Nikt tu nie jest zdziwiony na widok narkotyzującego się nastolatka, zażywającego amfetaminę czy heroinę. Choć sytuacja nie jest dobra, to tę walkę można wygrać. Przedstawiając młodym ludziom atrakcyjną propozycję wychowawczą, pomagamy im wygrać z kuszącym i niebezpiecznym eksperymentowaniem z narkotykami.
We współpracy z pracującymi w Ghanie salezjanami Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu stworzył program przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS wśród młodzieży, który rozpocznie się już na przełomie czerwca i lipca 2010 roku. Biorą w nim udział szkoły średnie z całego regionu Sunyani w Ghanie, gdzie salezjanie prowadzą szkołę techniczną, parafię, oratorium i dom dziecka. W ramach projektu nauczyciele z placówek wezmą udział w szkoleniu, które poprowadzą również polscy wolontariusze. Spotkania pozwolą przybliżyć metody pracy z młodzieżą na temat zapobiegania HIV i AIDS, zasady tworzenia prostych kampanii społecznych i możliwości wykorzystywania mediów do ich promocji wśród młodych Ghańczyków.
Przeszkoleni nauczyciele stworzą w swoich szkołach grupy, które będą pracować nad wspomnianymi kampaniami, a najlepsze z nich zostaną nagrodzone możliwością udziału w rozgrywkach piłki nożnej – sportu tak bardzo ważnego dla każdego mieszkańca Ghany. Rozgrywki sportowe odbędą się na płycie nowego boiska, które powstanie również w ramach projektu, a w przyszłości będzie z niego korzystać społeczność Sunyani.