- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. Powołanie
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Kto tu jest nienormalny?
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA. Media szanse i zagrożenia
- WYCHOWANIE - RODZICIELSKA TROSKA. Zamiast telewizji
- ROZMOWA Z ... Manipulacje będą trudniejsze
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Przy okazji jubileuszu
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- GDZIEŚ BLISKO. Dziesięć lat w służbie charyzmatowi
- POKÓJ PEDAGOGA. Zakazany makijaż
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
- POD ROZWAGĘ. Kult a kultura
- ZDROWA MEDYCYNA - BIOETYKA. Zło etyczne antykoncepcji
- DUCHOWOŚĆ. Historia podniesionego
- MISJE. Mój dom w Andach
- MISJE. Oczy na Ghanę
- WEŹ KSIĘGĘ PISMA ŚWIĘTEGO. Bezbłędność PISMA ŚWIĘTEGO
- PRAWYM OKIEM. Wybory fundamentalne
WYZWANIA
ks. Andrzej Godyń SDB
strona: 3
To już setny numer magazynu Don BOSCO i 10. rok jego istnienia. Nasz miesięcznik, jako polska edycja „Il Bollettino Salesiano” założonego przez św. Jana Bosko w 1877 r., jest spadkobiercą najpierw „Wiadomości Salezjańskich” (które od 1899 r. docierały na ziemie polskie, kiedy nie było na nich jeszcze ani salezjanów, ani państwa polskiego), potem przedwojennego „Pokłosia Salezjańskiego”, powojennej „Nostry” i „Biuletynu Salezjańskiego”. Od swoich narodzin w Jubileuszowym Roku 2000 chce łączyć wszystkich, którym bliskie są duch i charyzmat księdza Bosko oraz propagować je wśród rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów i wszystkich, którym leży na sercu dobro młodzieży.
Wierzymy, że duchowość salezjańska – przykład życia św. Jana Bosko oraz jego zapobiegawczy system wychowawczy – także w dzisiejszej Polsce mają do spełnienia ważne zadanie, jak to ujął święty z Turynu: wychować „uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan”. O ich skuteczności przekonuje przykład życia wyniesionych na ołtarze pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium z Poznania, ale też coraz liczniejsza rzesza dzieci i młodzieży, wychowanków szkół prowadzonych przez salezjanów i salezjanki, parafii, oratoriów, placówek wychowawczych, Salezjańskiej Organizacji Sportowej, wolontariatów misyjnych i innych dzieł Rodziny Salezjańskiej, zabierających w dorosłe życie miłość do księdza Bosko i jego styl radosnej świętości.
Konsekwentnie staramy się zatem być spojrzeniem na świat salezjański dla tych, którzy go jeszcze nie znają, jak i salezjańskim spojrzeniem na współczesny świat z jego nadziejami i zagrożeniami. Mamy nadzieję, że to, czym stara się żyć Rodzina Salezjańska, dzięki naszemu magazynowi, będzie nadal przynosić dobre owoce naszym Czytelnikom, a więc także ich dzieciom i wychowankom.