- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - System zapobiegawczy
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Autoformacja
- WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA Możemy od siebie wymagać
- OKIEM RODZICA. Nie ma tego złego...
- ROZMOWA Z... Tęsknota za przywódcą
- GDZIEŚ BLISKO. Słabość krusz
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Wiara w Młodzież
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- DUCHOWOŚĆ. Asceza
- DUCHOWOŚĆ. Wielki Post
- POD ROZWAGĘ. Ciemność ze Wschodu
- SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Oratoriada
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony Albert Marvelli
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW
- W ANEGDOCIE
- MISJE. Kenia woła o pomoc
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE Warszawa. Salezjański Ośrodek Misyjny
- CHOWANIE. Dużo marchewki
- TAKA NASZA CODZIENNOŚĆ
DUCHOWOŚĆ. Wielki Post
Natanael
strona: 13
Jakie jest znaczenie postu i Wielkiego Postu? Co posty i wyrzeczenia mają wspólnego z wiarą?
Andrzej
Wyrzeczenia wielkopostne (nie tylko te dotyczące jedzenia) są odwieczną tradycją Kościoła. Ich główne znaczenie to ukształtowanie postawy wolności od tego wszystkiego, co – chociaż samo w sobie nie jest grzeszne – odwraca uwagę od Boga. Podjęty post uprzytamnia ludzkie przywiązania i słabości, jest też praktyką pokutną – wejściem na drogę zadośćuczynienia za grzechy.
W początkach chrześcijaństwa Wielki Post był przede wszystkim końcowym okresem przygotowania katechumenów, czyli dorosłych mających przyjąć chrzest. Trwało ono czasem nawet kilka lat, a ostatnie 40 dni przed Paschą było najważniejszym etapem. Był to czas pokuty i ostatecznego nawrócenia, bo głównym efektem chrztu jest zgładzenie grzechów i Zbawienie wieczne. W tym czasie katechumeni pościli, słuchali Słowa Bożego, czasem aż do 3 godzin dziennie spędzali w kościele, wypełniając, oparty na czytaniach biblijnych, program oświecenia nauką Chrystusa i oczyszczenia życia ze złych przywiązań. Po dziś dzień wielkopostne niedzielne czytania liturgii Słowa podczas mszy św. (tzw. cyklu A) oraz treść prefacji pokazują te same tematy, które wiodły kiedyś katechumenów ku zrozumieniu, co oznacza być chrześcijaninem.
Wielkie znaczenie jakie miało przyjęcie do Kościoła nowych członków sprawiało, że włączała się w nie cała wspólnota chrześcijańska, która z czasem z roli obserwatora przeistoczyła się we współuczestnika tych duchowych ćwiczeń, by na nowo uświadamiać sobie zadania wynikające z przyjęcia sakramentu chrztu i przypominać powzięte zobowiązania. Wielki Post należy zatem widzieć zawsze w połączeniu z Triduum Paschalnym – przejściem Jezusa z tego świata przez Krzyż i Zmartwychwstanie do Ojca oraz z udzielanym w Niedzielę Wielkanocną sakramentem chrztu, który daje chrześcijaninowi w tym Przejściu i życiu Jezusa rzeczywisty udział.