facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - marzec
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



W zasadzie bardzo przestrzegamy w naszym piśmie zasady nienarzekania na współczesne czasy i dzisiejszą młodzież (w duchu 17 artykułu Konstytucji salezjańskich), niemniej trudno się dziwić pokoleniu Kolumbów, czyli ludzi dziś w wieku bardzo już podeszłym, którzy porównując ideały własnej młodości z tym, co dziś kultura proponuje młodzieży reagują troską a czasem niesmakiem. O niektórych z tych różnic przeczytacie Państwo w rozmowie z prof. Stefanem Stuligroszem – dyrygentem, wychowawcą, rówieśnikiem i kolegą Edy Kaźmierskiego i Franka Kęsego – błogosławionych oratorianów, wychowanków salezjańskich z Poznania.

Czytając „Kamienie na szaniec”, listy chłopców z „poznańskiej piątki” czy liczne wspomnienia młodych ludzi z czasów sprzed i drugiej wojny światowej, uderza jak dużą część ich formacji stanowiło kształtowanie charakteru, wysiłek i praca nad sobą. Dziś już chyba tylko słowa hymnu harcerskiego (z 1911 r.) nadal wzywają: „ramię pręż, słabość krusz, ducha tęż, Ojczyźnie miłej służ”. Coraz większy komfort życia i coraz mniej stresowe wychowanie sprawiają, że młodzi ludzie stają się coraz mniej zdolni do trwałego podjęcia tak trudnych życiowych zadań, jak małżeństwo, ojcostwo i macierzyństwo, powołanie kapłańskie czy do życia konsekrowanego.

Tym ważniejsze pozostaje zatem przypominanie słów Jana Pawła Wielkiego – nie przez przypadek powiedzianych do młodzieży na Westerplatte, tam gdzie jego pokolenie rozpoczynało zdawać swój najbardziej tragiczny egzamin – „musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.