facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - październik
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Łomianki

ks. Ryszard Sadowski SDB

strona: 21



Bezpośrednim powodem powstania wspólnoty zakonnej w Łomiankach była reorganizacja struktur Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce w grudniu 1979 r. Okazało się bowiem, że w Inspektorii św. Wojciecha z siedzibą w Pile nie ma domu, który mógłby służyć księżom studentom. Konieczność kształcenia kadry dla domów formacyjnych skłoniła ówczesnego inspektora do wystąpienia z prośbą do przełożonego generalnego o zgodę na powstanie nowej wspólnoty. Ksiądz generał wyraził zgodę i 22 września 1982 r. erygował dom zakonny pw. św. Franciszka Salezego w Łomiankach nieopodal Warszawy.

Zakupiono jednorodzinny dom przy ul. Malarskiej 8 i przystosowano go do potrzeb wspólnoty, która zamieszkiwała w nim do 2005 r. Lokalizacja ta okazała się bardzo szczęśliwa, ponieważ rozwój Akademii Teologii Katolickiej i jej przekształcenie w Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego spowodowały rozwój infrastruktury uniwersytetu w kierunku północnych przedmieść Warszawy, z którymi graniczą Łomianki. Ze względu na potrzeby formacyjne, przemiany społeczno-polityczne oraz dynamiczny rozwój Inspektorii św. Wojciecha, kolejni przełożeni wysyłali licznych współbraci do domu w Łomiankach w celu zdobywania potrzebnego wykształcenia. Początkowy zamysł traktowania wspólnoty w Łomiankach jako domu dla współbraci studentów zaczął się stopniowo zmieniać, ponieważ z roku na rok kolejni współbracia podejmowali pracę na uczelni jako wykładowcy. Doprowadziło to do konieczności budowy nowego domu, który wychodziłby naprzeciw potrzebom zmieniającej się i powiększonej wspólnoty. Staraniem całej inspektorii został wybudowany w Łomiankach nowy dom przy ul. Baczyńskiego 1A, do którego wspólnota przeniosła się jesienią 2005 r., sprzedając jednocześnie dom przy ul. Malarskiej.

Podstawowymi celami wspólnoty salezjańskiej w Łomiankach było stworzenie współbraciom warunków do regularnego życia zakonnego oraz studiowania i pracy dydaktycznej. Owocem 25-letniego rozwoju wspólnoty jest liczne grono salezjanów, którzy zdobyli tu swoje wykształcenie i osiągnęli sukcesy na polu naukowym. Wśród aktualnie należących do wspólnoty salezjanów są specjaliści z takich dziedzin, jak teologia, prawo kanoniczne, socjologia, historia sztuki, psychologia, muzykologia, filozofia i patrologia. Członkowie naszej wspólnoty zakonnej pełnią ważne funkcje w strukturach Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego: ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski jest prorektorem UKSW, ks. prof. dr hab. Henryk Stawniak pełni funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego, natomiast ks. prof. dr hab. Jarosław Koral jest prodziekanem Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych. Pozostali współbracia są adiunktami i kierownikami katedr na różnych wydziałach naszej uczelni. Nadal realizowany jest pierwotny cel wspólnoty jako miejsca przebywania studiujących salezjanów. Obok dziesięciu współbraci będących pracownikami UKSW, pięciu spośród nas (w tym jeden z inspektorii wrocławskiej) studiuje takie specjalności, jak teologia dogmatyczna, fundamentalna, pastoralna, moralna i teologia duchowości.

Oprócz działalności dydaktycznej prowadzimy także działalność pastoralną. Na cotygodniowych spotkaniach w naszym domu gromadzi się młodzież akademicka, którą otaczamy duszpasterską troską. Od października br. jeden z naszych współbraci został zatrudniony na UKSW na etacie kapelana, którego zadaniem jest duchowa troska o studentów. Słowem i przykładem staramy się promować salezjańską duchowość w środowisku akademickim naszej Alma Mater. 28 maja br., w dniu święta Uniwersytetu, ks. abp Kazimierz Nycz poświęcił ofiarowany przez nas obraz Matki Bożej Wspomożycielki, prosząc o Jej opiekę i wstawiennictwo dla społeczności akademickiej UKSW. Staramy się więc realizować duchowy testament księdza Bosko, wychowując „uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan”.

Świętując w tym roku jubileusz ćwierćwiecza istnienia wspólnoty, za wstawiennictwem naszego patrona – św. Franciszka Salezego – dziękujemy Bogu i ludziom za wszelkie dobro, którego byliśmy świadkami na przestrzeni 25 lat i pokornie prosimy o duchowe owoce naszej pracy.