- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO. W pocie czoła
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE. Przyjazne spotkanie
- WYCHOWANIE. Dobra strona błędu
- WYCHOWANIE. Powołanie matki
- POD ROZWAGĘ. Reiki
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Lublin - wspólnota św. Franciszka Salezego
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Ukryte skarby
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Jakie rozwiązanie
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Prawo do dobrego życia
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Grupy wsparcia
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Poczułem ulgę
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Sposób na życie
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. By pokrzepić duszę
- DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW. Bóg na obraz rodzica
- RODZINA SALEZJAŃSKA. Skąd się biorą inspektorzy
- Z ŻYCIA BŁOGOSŁAWIONYCH ORATORIANÓW...
- W ANEGDOCIE
- W ORATORIUM. Sposób na pielgrzymkę
- W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. II
- MISJE. Nowa nadzieja
- MISJE. Nie lękajcie się
- DUCHOWOŚĆ. Duchowość na skróty
- DUCHOWOŚĆ. Wszechmogący i dobra wola
- SŁÓWKO O KSIĘDZU BOSKO. Teologia młodzieży
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. II
jp
strona: 25
Animator nie boi się czuć nauczycielem. W niektórych momentach nie trzeba wymyślać rzeczy nowych, ale wystarczy przekazać informacje, sposoby i strategie działań, które zostały wcześniej wielokrotnie sprawdzone. Zachęca, by nie podejmować decyzji bez zdobycia odpowiedniej wiedzy. Czasem zamiast dostarczyć informacje, podpowiada, gdzie zdobyć wiedzę potrzebną do stawienia czoła pojawiającym się problemom. Uczy także, jak pracować wspólnie, wykorzystując zdobycze i osiągnięcia cywilizacji i kultury, jak oceniać i porównywać różne projekty.
Inną ważną rolą animatora jest mobilizowanie grupy do wspólnej pracy. Często grupa, która już posiada niezbędną wiedzę, nie ma odwagi stawić czoła problemom i woli np. odłożyć je w czasie. Na ogół trudność polega na tym, że niektórzy członkowie grupy prą do rozwiązania problemu, podczas gdy inni wykręcają się z lęku lub lenistwa czy też z powodu nierozwiązanych konfliktów wewnątrz grupy.
Rola animatora nie ogranicza się do dostarczania potrzebnej wiedzy. Nie wystarczy wyjaśnić, dlaczego grupa boi się stanąć wobec problemu i zmusić ją do podjęcia decyzji. Nie wystarczy też ujawnić konflikty, aby się rozwiązały. Animator wyraża grupie empatię, solidarność i utwierdza wszystkich członków w przekonaniu, że są dla niej ważni. Pomaga przeżyć trudne sytuacje i spotkać osoby, które zachęcą do wytrwania w postanowieniach, odnaleźć utraconą motywację i wspólnie szukać rozwiązań. Sama obecność animatora jest zastrzykiem nadziei i zachęty, prowadzących do wiary w siebie przez wychodzenie naprzeciw trudnym sytuacjom i wspólnego tworzenia klimatu przyjaźni i zaufania. Tu jego działanie jest skupione nie tyle na problemie, co na osobach i relacjach między nimi, na ich pragnieniach i ambicjach.