facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - czerwiec
RODZINA SALEZJAŃSKA - Harcerz z Aleksandrowa Kujawskiego

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

strona: 13



Jednym z wielu wychowanków salezjańskich z Aleksandrowa Kujawskiego jest Karol Palczyński – ofiara sowieckiego mordu na polskich oficerach w Katyniu.


Palczyński urodził się 2 września 1917 r. w Aleksandrowie Kujawskim. W 1929 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum Salezjańskim. W tym czasie zaangażował się także w działalność harcerską. Pełnił obowiązki drużynowego w Drużynie Harcerskiej im. Henryka Dąbrowskiego. Był organizatorem wielu obozów. Jego zdolności organizacyjne zadecydowały o tym, że powierzono mu m.in. prestiżową funkcję głównego podoboźnego podczas Jubileuszowego Zlotu Harcerstwa Polskiego w Spale.

W harcerstwie Karol Palczyński ugruntował w swoim sercu miłość do Ojczyzny, której służbie chciał poświęcić dalsze życie. Po ukończeniu szkoły salezjańskiej w 1936 r. wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Warszawie. Ukończył ją z powodzeniem w ostatnich dniach sierpnia 1939 r., jednocześnie otrzymał promocję na stopień podporucznika technicznego wojsk lotniczych. Skierowano go do Pułku Lotniczego w Poznaniu. Tu zastał go wybuch II wojny światowej.

We wrześniu 1939 r. Karol Palczyński ochraniał ewakuację sprzętu i uzbrojenia bazy nr 3 swojego pułku na tzw. „przedmościu zaleszczyckim”. Wkrótce zaczął dowodzić jednym z pułków, z którym na drodze ewakuacji Brześć – Kowel – Łuck stoczył z powodzeniem walkę z atakującymi transport bandytami. Niestety już 21 września został otoczony przez czołówkę pancernych wojsk sowieckich i wzięty z całą grupą do niewoli. Trafił do obozu w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. wraz z innymi oficerami przewieziono go do Katynia i zamordowano. Miał zaledwie 23 lata.

Palczyński był jednym z 307 lotników zamordowanych w Katyniu. Ekshumowano go z widocznym na mundurze Krzyżem Harcerskim w stopniu „Harcerz Orli”. Pamięć o jego bohaterskiej postawie przetrwała. W 1996 r. w centralnym punkcie Aleksandrowa Kujawskiego poświęcono ku jego czci totem lotniczego śmigła. Z racji tej uroczystości naczelnik ZHP przyznał pośmiertnie dh. Karolowi Palczyńskiemu Srebrny Krzyż Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego, natomiast obecna na uroczystościach siostra Palczyńskiego podziękowała wszystkim salezjanom za dar wychowania jej brata na dobrego chrześcijanina i gorliwego patriotę.