- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Krew męczenników
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Słówko na ucho
- WYCHOWANIE - Jak ochronić
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Koniec bezradności czyli o młodych bezrobotnych
- ROZMOWA Z... - Trzeba szukać nowych form
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Głosków
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Harcerz z Aleksandrowa Kujawskiego
- XVI Światowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Salezjańskiej
- MISJE - W Dolinie Inków
- MISJE - Misjonarze bez habitu
- MISJE - List z Gruzji
- DUCHOWOŚĆ - Krok w krok
- DUCHOWOŚĆ - Inny wymiar
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Głosków
ks. Andrzej Makarewicz SDB
strona: 12
Wczesną wiosną 1942 r. Zgromadzenie Salezjańskie wydzierżawiło od Anny Erbrich dom wraz z dwoma hektarami zalesionego terenu. Już w lipcu ks. Adam Skałbania zorganizował w nim dom opieki dla chłopców. To dało początek placówce salezjańskiej w Głoskowie (inspektoria warszawska).
W placówce znalazło opiekę ponad 30 chłopców, których dotknęła tragedia wojny. Młodsi uczyli się na miejscu, starsi natomiast uczęszczali do szkoły w Jazgarzewie. Działalność wychowawcza była prowadzona do końca 1949 r. Zakazały jej władze komunistyczne. Po likwidacji zakładu wychowawczego działalność salezjanów ograniczyła się do pracy duszpasterskiej.
W 1980 r. skończono budowę kościoła, a w 1981 r. ks. kard. Stefan Wyszyński erygował parafię pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W jej skład weszły miejscowości: Baszkówka, Bąkówka, Głosków wraz z koloniami i Runów.
W parafii istnieje spora grupa ministrantów – nie tylko młodzi chłopcy, ale także dorośli mężczyźni. Dla nich organizowane są spotkania w duchu św. Jana Bosko i realizowany jest program formacyjny. Przy parafii działa też wspólnota Współpracowników Salezjańskich, która zajmuje się pracą charytatywną, pomocą w wychowywaniu młodzieży, a także w organizowaniu różnych uroczystości. Działa także grupa modlitewna św. Faustyny, Żywy Różaniec i Akcja Katolicka.
Obok kościoła znajduje się oratorium, do którego codziennie przychodzą dzieci i młodzież. Dwa razy w tygodniu oratorium wynajmuje salę gimnastyczną od szkoły. Każdego roku dla dzieci i młodzieży organizowane są ferie i wakacje. Są to nie tylko zajęcia na miejscu, ale także wyjazdy, np. w góry. Dwutygodniowe wyjazdy wakacyjne pod hasłem: Wakacje z Bogiem wpisały się już na stałe w parafialny kalendarz.
Proboszczem i dyrektorem domu jest ks. Andrzej Makarewicz SDB. Obowiązki prefekta szkolnego pełni ks. Jakub Fluks SDB, który jest także opiekunem oratorium. Do wspólnoty należą także ks. Stanisław Snarski SDB, który pomaga w duszpasterstwie, i koadiutor Leszek Raciszewski SDB, który jest organistą. Głoskowską wspólnotę zakonną tworzą także dwaj kapłani zamieszkujący oddzielnie, którzy są kapelanami sióstr – ks. Wacław Rusinek SDB i ks. Janusz Tomasik SDB.
Głoskowska wspólnota stara się żyć wartościami św. Jana Bosko – głębokim i żywym umiłowaniem Eucharystii oraz dziecięcą ufnością i miłością do Najświętszej Wspomożycielki.