- LIST PRZEŁOŻONEGO GENERALNEGO - Krew męczenników
- WYZWANIA
- WYCHOWANIE - Słówko na ucho
- WYCHOWANIE - Jak ochronić
- UWAGI PSYCHOLOGA
- GDZIEŚ BLISKO - Koniec bezradności czyli o młodych bezrobotnych
- ROZMOWA Z... - Trzeba szukać nowych form
- PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Głosków
- RODZINA SALEZJAŃSKA - Harcerz z Aleksandrowa Kujawskiego
- XVI Światowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Salezjańskiej
- MISJE - W Dolinie Inków
- MISJE - Misjonarze bez habitu
- MISJE - List z Gruzji
- DUCHOWOŚĆ - Krok w krok
- DUCHOWOŚĆ - Inny wymiar
- LISTY
- BŁYSKAWICZNY KURS MODLITWY
- SZKOŁY SALEZJAŃSKIE
GDZIEŚ BLISKO - Koniec bezradności czyli o młodych bezrobotnych
Małgorzata Beśka, Agnieszka Krawczyńska
strona: 6
Podczas sierpniowego Forum 2004, na którym spotkali się animatorzy salezjańscy z całej Polski, sporo miejsca poświęcono dyskusji na temat bezrobocia. Jest to problem dotykający młodzież w szczególny sposób, ponieważ spycha ją na margines życia społecznego i gospodarczego, często nie pozostawiając nadziei.
Salezjańskie Centrum Wychowania i Duszpasterstwa Młodzieży z Krakowa (WDM) postanowiło odpowiedzieć na to wyzwanie. We współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Menedżerskich Instytutu Biznesu z Kalisza, WDM powołał do życia Ośrodek Pomocy Absolwentom. Projekt – współfinansowany przez Unię Europejską z programu przedakcesyjnego PHARE 2002 Aktywne formy zapobiegania bezrobociu – ma na celu zwiększenie szans absolwentów szkół wyższych i średnich na rynku pracy poprzez podwyższanie ich kwalifikacji, usługi doradcze, a także pomoc w znalezieniu pracy.
Pierwsze koty za płoty
W lutym i marcu tego roku odbyło się pierwsze szkolenie dla 20 osób z zakresu pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej oraz tworzenia biznesplanów do poszczególnych wniosków. Na zajęciach uczestnicy nie tylko zdobywali suchą wiedzę. Była także praktyka – podczas zajęć warsztatowych uczyli się pisać wnioski i tworzyć biznesplany.
Po szkoleniu każdy mógł skorzystać jeszcze z tzw. godzin doradczych, podczas których można było uzyskać pomoc m.in. w zakresie pisania CV, listów motywacyjnych, autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub prezentacji oferty własnej firmy, a także wszystkich prawnych, administracyjnych i finansowych aspektów związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym także w zakresie korzystania ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.
Wszystko to miało na celu wprowadzić młodych ludzi w obszar znany tylko z teorii, a niezwykle przydatny podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy pracy najemnej. Działania te miały także za zadanie kształtowanie poczucia własnej wartości oraz pewności siebie, cech niezwykle istotnych na rynku pracy.
Indywidualny plan działania
Dla osób biorących udział w projekcie tworzone były Indywidualne plany działania, które pomagają określić cele i oczekiwania uczestników oraz predyspozycje do wykonywania określonej pracy. Dla absolwenta taki Plan jest szansą znalezienia pierwszej pracy i dokonania trafniejszego wyboru, niż gdyby poszukiwał pracy w sposób tradycyjny. Jest również szansą na zdobycie nowych kwalifikacji, doświadczeń zawodowych, a w konsekwencji – znalezienie zatrudnienia. Natomiast od doradcy wymaga zbudowania efektywnego warsztatu pracy, zapewniającego skuteczną pomoc klientom – beneficjentom programu. Jest zarazem szansą rozwoju zawodowego. Ponadto jest niepowtarzalną okazją do śledzenia efektów swojej pracy i ciągłego doskonalenia jakości procesu doradczego.
Salezjańska troska
Ksiądz Bosko zabiegał o właściwe przygotowanie chłopców do zawodu oraz zdobycie przez nich godnej pracy. Ośrodek Pomocy Absolwentom podejmuje na nowo tę działalność. I stał się niewątpliwie znakiem naszych czasów.
Absolwenci szkół wyższych, do 27 roku życia, którzy chcą skorzystać ze szkoleń i bezpłatnego doradztwa, mogą skontaktować się z jednym z czterech Ośrodków Pomocy Absolwentom:
1. Kraków, ul. Tyniecka 39, tel. 012/ 267 67 66 lub 609 687 602, krakow@ib.edu.pl
2. Rzeszów, ul. Szopena 51, tel. 0/801 88 55 22, rzeszów@ib.edu.pl
3. Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 1, tel. 0/801 88 55 22, gdansk@ib.edu.pl
4. Kalisz, Aleja Wojska Polskiego 76, tel./fax 062/ 768 99 99, kalisz@ib.edu.pl