facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - styczeń
Sposób na... przekazanie ważnych treści

Grzegorz Golański, Konrad Janowicz

strona: 14



Forma spotkań w oratorium w dużej mierze zależy od tematu. Zadaniem animatora jest jednak przedstawienie każdego, nawet najtrudniejszego zagadnienia w sposób przystępny i interesujący dla grupy. Uczestników nie można zanudzić!


Ważna jest więc oprawa spotkania i tzw. przerywniki, czyli gry i zabawy, które wprowadzą dobry nastrój, pozwolą odpocząć i uatrakcyjnić przekazanie wiadomości ważnych, a niekiedy trudnych.

Na nastrój takiego spotkania bardzo dobrze wpływa muzyka, warto więc poświęcić trochę czasu i znaleźć utwory pasujące do danego tematu, które będą tłem spotkania. Muzykę można także wykorzystać do zabawy. Np. grupa stoi w kole, kolejne osoby uderzają 2 razy szczotką o ziemię, po czym podają ją w prawo, w tym czasie gra muzyka, gdy muzyka się kończy, osoba, która trzyma szczotkę odpada. Kto zostanie jako ostatni wygrywa. Po takiej zabawie grupa jest zrelaksowana i w dobrym nastroju.

Dobrą i ciepłą atmosferę, podczas poruszania trudnych tematów, pomoże także stworzyć filiżanka herbaty. Wspólne biesiadowanie przy stole stwarza domową atmosferę, bliskość. Łatwiej wtedy o zaufanie. Zatem o wiele łatwiej przekazać wtedy treści poważne.

Kolejnym pomysłem na uatrakcyjnienie ważnego spotkania jest animacja komputerowa. Obraz często o wiele lepiej przemawia niż słowa. Taka prezentacja jest dobrym preludium do dyskusji i pozwala w bardziej przystępny sposób przedstawić część teoretyczną. Wiąże się z tym jednak problem z dostępem do komputera i odpowiednich programów. Spróbujcie do tej pracy zaangażować uczestników spotkania.

Wychowankowie mogą także zaangażować się w przygotowanie takiego tematycznego spotkania, przygotowując np. plakat, robiąc gazetkę lub strojąc salę. Stwarza to okazję do wstępnego zapoznania się z tematem, ale także do współpracy i dobrej zabawy. Kolejnym pomysłem na zaangażowanie grupy może być przygotowanie scenki nawiązującej do tematu spotkania.

Na koniec spotkania można znowu zaproponować kolejną zabawę, np. uczestnicy siedzą w kole, mają zamknięte oczy, wcześniej wybrane trzy osoby ustawiają się za nimi. Ci którym się zdaje, że ktoś za nimi stoi podnoszą rękę. Jeśli się nie pomylą, zajmują miejsce na zewnątrz koła, a osoby „nakryte” siadają.
Drodzy animatorzy życzymy Wam odwagi, kreatywności i dobrych pomysłów na takie trudne spotkania.